A kerámia szakkört 1974-ben alapította Őszi Béla a Balatoni Múzeum restaurátora a Goldmark Károly Művelődési Központ égisze alatt. Munkáját hamarosan Simon Edit keramikus népi iparművész vette át, aki a mai napig töretlenül áll a szakkör élén. Működésüket a színház alagsorában kezdték, majd 2000-ben a Festetics-kastély egykori mosóházába költöztek, itt tevékenykednek a mai napig. Az évek során sok olyan tag került ki a soraik közül, akik ma már önálló műhelyben dolgoznak.
„Én mindenképpen ezt a szakmát szerettem volna továbbvinni, vagy kitanulni, és kezdésnek nagyon jó volt nekem, hogy gyerekként már a korongozásba belecsöppentem. Azóta is aktív tagja vagyok a szakkörnek. Olyan szinten már nem alkotok, mint régen, ahogy lejártam, mert van saját műhelyem, otthon dolgozom, de mindig szeretek bemenni a műhelybe. Én még itt a színháznál is voltam tag.” - mondta Kollár Szabolcs keramikus népi iparművész, a szakkör tagja.
A szakkörbe nagyon sok gyerek jár. Nyaranta több héten át tábort szerveznek, ezek is mindig teltházasak. Nem csak Keszthelyről és a környékről, hanem az ország számos városából érkeznek fiatalok, hogy megtanuljanak agyagozni. A szakkör azonban a felnőttek körében is népszerű. Többen gyerekkoruktól kezdve tagok, közülük sokan az iparművészetet választották szakmájuknak. Ehhez is jó alapot kaptak Keszthelyen, hiszen a kisplasztika és a szoborkészítés területén is vannak törekvések. A legtöbb itt készült tárgy azonban nem csak a lakás dísze lehet, hanem a mindennapok használati tárgya is. Az agyagozás számos készséget fejleszt.
„Kézügyességet mindenképpen, türelmet és kreativitást. Ha megcsinálnak egy edényt, akkor nem engedem, hogy csak úgy, ahogy a korongon elkészült, úgy hagyja, hanem tovább kell álmodnia. A gyerekeknek figurálisan, a felnőtteknek viszont akár egy füllel, akár díszítésmódjában, akár egy kiöntő edénynek. Tehát nem engedem, funkciónak kell lenni egy tárgynak mindenképpen. Régen is ott voltak ezek a tárgyak a nagymamáink, szüleink konyhájában, és használtuk őket. Én arra kérem a mostaniakat is, hogy használják ezeket az edényeket.” - tájékoztatott Simon Edit keramikus népi iparművész, a szakkör vezetője.
A szakkör jubileumi kiállítására nagyon gazdag anyagból válogattak. A cél az volt, hogy bemutassák tevékenységük sokszínűségét. A tárlatot Petánovics Katalin, a Balatoni Múzeum nyugalmazott néprajzkutatója nyitotta meg, aki a föld fontosságáról és az alkotás művészetéről beszélt. A Maszatos Mesterség című kiállítást január 31-ig lehet megtekinteni a Balaton Színház Simándy termében.
Regman Karola - Keszthelyi TV