A házigazda Bodzavirág népdalkör fellépésével kezdődött a minősítő verseny. Az együttes rendszeres résztvevője az Aranypáva gálának, és az idén nyolcadszor nyerték el az Aranypáva Nagydíjat. Rajtuk kívül még 15 résztvevő kapta meg a legmagasabb fokozatot. A dalkörök több mint fele Zala megyéből érkezett, de az ország más pontjairól is jöttek versenyzők.
„Szeretünk a rangos rendezvényeken részt venni, megmutatni magunkat. Hajdanában megyei rendezvények voltak, ahol még aranyat lehetett kapni a legjobbaknak, örömünkre kaptunk abból is bőven. Amióta Aranypáva minősítések vannak, abból is van már bő számmal. Mivel legutóbb, április 22-én Gellénházán Aranypáva minősítést kaptunk, így gondoltuk, hogy ezen a gálán is megmutatkoznánk.” - mondta Horváth Ernőné, az Igazgyöngy Hagyományőrző Egyesület szakmai vezetője.
A népdalköröket rangos szakmai zsűri értékelte. A tagok állandók, akiket a KÓTA bizottság jelöl ki. A szabályzat szerint kizárólag minőségi népzenével lehet indulni a versenyen. Fontos, hogy a választott dalok illeszkedjenek egymáshoz, és a 10 percnél nem hosszabb előadás kerek egészet alkosson.
„Nagyon fontos az, hogy zeneileg, jellegben, kötődésben, mindenfélében jó legyen egymás után. A zenei tisztaság nagyon fontos természetesen, miután színpadon adják elő, a vizuális megjelenés, előadásmód, hangvétel, tehát minden egyéb olyan szempont, ami eredeti környezetben és a színpad törvényei által meghatározott. Ez szempont a zsűrizésnél.” - tájékoztatott Birinyi József, a zsűri elnöke, a KÓTA társelnőke.
Az Aranypáva minősítőre csak a legkiválóbb együttesek kapnak meghívást. Alsópáhok immár hatodszor adott otthont a rangos eseménynek. A rendezvényen kiderült, hogy van utánpótlás a népdalköröknél, hiszen fiatalok is színpadra álltak.
„Az Aranypáva gála a legjelentősebb a minősítések során, hiszen azok a szólisták és együttesek vehetnek ezen részt, akik már országos szinten Aranypáva minősítést nyertek. Ez a minősítések csúcsa, tehát az Aranypáva Nagydíjért folyik tulajdonképpen a küzdelem. Aki azt megszerzi, annál magasabb megmérettetési szint már nincs.” - tette hozzá Füle Jánosné, az Aranypáva KÓTA Népzenei Minősítő Verseny és Gála szervezője.
Alsópáhokon kiemelten fontos a hagyományőrzés. Arra pedig büszke a település, hogy helyet adhat a rangos országos minősítő versenynek. Így lehetőség van arra, hogy bemutatkozzanak, és az ide érkezők jó hírét vigyék a falunak.
„Jelenti számunkra a hagyományok őrzését, jelenti a népzene, a népdal, a kultúra, a zenei kultúra megőrzését. Azon túlmenően, hogy magunknak is örömet okozunk vele, és a fellépők is maguknak azt okoznak, nagyon sok embernek szereznek örömet, a nézőknek, családtagoknak, falubelieknek, és ami nagyon fontos, a fiataloknak.” - fogalmazott Czigány Sándor, Alsópáhok polgármestere.
Alsópáhokon három együttes és három szólista részesült Gála szintű minősítésben és Aranypáva különdíjban. Egy népdalkör vihette haza az Olsvai Imre-díjat.
Regman Karola - Keszthelyi TV