A házigazda Bodzavirág Népdalkör nyitotta meg ezúttal is a rendezvényt. A többszörös KÓTA nagydíjasok idén is sikert arattak, kilencedszer kapták meg a rangos elismerést. Most is nagyon készültek a megmérettetésre.
„Nehéz. Nehéz megszerezni is, illetve megtartani is. Gyakorlatilag két év, mire egy-egy csokor úgy beérik, hogy ezt elő lehessen a zsűri előtt adni. Nekünk már 8 Aranypáva nagydíjunk van, tehát 8-szor vettünk részt ilyen versenyen, 8-szor el is nyertük a legmagasabb díjat. Ezt megtartani, megőrizni nagyon nagy feladat.” - mondta el Füle Jánosné Kiss Hajnalka a Bodzavirág Népdalkör művészeti vezetője, az esemény szervezője.
Az eseményre számos településről érkeztek az együttesek. A zalai községeken és városokon túl egyebek között érkeztek Tormásligetről, Tapolcáról, Debrecenből és a Békés vármegyei Kétsopronyból is. A Zornicka Citeraegyüttes a szlovák hagyományokat idézte előadásában.
„Alsópáhokon első alkalommal veszünk részt, mert mi Békés megyéből jöttünk egy Kétsoprony nevű szlovák településről, egy kisfaluból. Ilyen messzire most jöttünk el először.” - osztotta meg Závogyánné Varga Ildikó művészeti vezető.
Az esemény célja, hogy bemutassák a népzene sokszínűségét, valamint a hagyományőrző egyesületek elkötelezettségét a legrangosabb szakmai elismerést nyújtó versenyen. A szakmai zsűri több szempontot is figyelembe vesz ezeken, hogy valóban azok kapják meg a nagydíjat, akik a lehető legtökéletesebben végzik ezt a tevékenységet. Figyelték a népzenei csokrok összeállítását, az előadásmódot, a tájegység jellegzetességeit és a zenei tisztaságot.
„És a legfontosabb az, hogy úgy énekeljenek, úgy zenéljenek, hogy az átjöjjön. Hogy az látszik, hogy azt ők szeretik, jól csinálják és a közönséget magával ragadja. Tehát parancsra senki nem fog szeretni. Tehát hogyha a közönségnek azt mondjuk, hogy azért, mert a hagyományunk, meg a felmenőinknek a hagyománya és ezért tisztelni kell. Meg kell érinteni gyereket, felnőttet, különböző korosztályt úgy, hogy neki kedve legyen ehhez.” - fogalmazott Birinyi József zsűrielnök, a KÓTA társelnöke, a Hungarikum Szövetség elnöke,
Alsópáhok hetedszer adott otthont a rendezvénynek. A településen kiemelten fontos a civil szervezetek, így a hagyományőrző egyesületek támogatása. Büszkék arra is, hogy a kétévente megrendezett verseny házigazdáiként megismertessék másokkal a falut.
„Ezek a múltbéli, a hagyományok ápolása. A népdal a népzene legősibb formája és mi ezt ezeken a rendezvényeken tovább tudjuk vinni. Én úgy érzem, hogy a jelennek és a jövőnek is értéket teremtünk ezzel.” - emelte ki Czigány Sándor polgármester.
A minősítő ezúttal is jó hangulatban zajlott. A színes népdalcsokrok több régió hagyományaiba engedtek bepillantást. A gálán 17-en kapták meg a nagydíjat.
Lendvai Bianka - Keszthelyi TV