"1956. október 23. és azt követő napok lázadó történései előtt fejet hajtott a világ és évről-évre fejet hajtunk mi is, igaz magyarok." - ezekkel a szavakkal köszöntötte Ruzsics Ferenc a jelenlevőket. A polgármester külön név szerint üdvözölte a megjelent 56-os forradalmárokat, akik 58 évvel ezelőtt egy nemes célért, a szabadságért küzdöttek. Ruzsics Ferenc szólt a keveset említett 56 előtti ellenállókról, akik meghurcolását elégelték meg a forradalom és szabadságharc hősei.
"Vér folyt 56-ban és még 1963-ban is akasztottak ezért a tiszta forradalomért, mégsem hallottunk soha egyetlen szabadságharcostól sem, hogy nem érte meg." - méltatta a forradalmárokat a polgármester, aki szerint hiába volt hazánk a legvidámabb barakk, de nem volt semmi, ami tartást adott volna a nemzedéknek, csak az a 12 nap, amire még emlékezni is tilos volt. A város első embere szerint meg kell bocsátani a vétkezőknek, de felejteni nem szabad.
A Magyarok Nagyasszonya Plébániatemplom előtt összegyűlt, körülbelül 150 fős ünneplő közönség Kalapos István előadásában hallgatta meg Szabó Lőrinc, Gyanútlan vers október 15-én című művét.
A keszthelyi ünnepség szónoka Molnár V. József volt. Az 1956-os szabadságharcos visszaemlékezett a szabadságharc kitörésének napjára. A marcali születésű férfi szerint mi magyarok nem a forradalom, hanem a szabadságharc népe vagyunk.
Elmondása szerint: " ...a forradalom felforgatást jelent, Isten rendjének a felforgatását (...) Bocskai István, Wesselényi, Thököly, Rákóczi Ferenc, a 48-49-es szabadságharcosok azért fogtak fegyvert, hogy visszaállítsák a teremtő adta, eredendő rendet. 1956 szabadságharc volt, azért harcoltunk, hogy visszaálljon az Isten adta eredendő rend."
Molnár V. József beszédében hangsúlyozta a véres csütörtököt, amikor a Parlamentnél történt sortűzben máig sem tudni pontosan hány tüntető vesztette életét. Az akkor 26 éves Molnár V. József visszaemlékezett arra, hogyan állították a szabadságharcosok mellé a szovjet páncélosokat és haltak sokan hősi halát a Kossuth téri sortűzben.
Molnár V. Józsefet három évre ítélték, amiből egy évet magánzárkában – a világtól teljesen elzárva – töltött. Családjával azt közölték, hogy felakasztották, ez jól jellemzi a megtorlás kegyetlenségét.
A szabadságharcos elmondása szerint az október 23-ai események alapozták meg a bolsevizmus szétesését.
Az ünnepség befejezése képen a keszthelyi fehér ember szobrához vonultak a megemlékezők. Keszthely Város önkormányzata nevében Ruzsics Ferenc polgármester és Nagy Bálint alpolgármester helyezett el koszorút a szobor talapzatánál. Ezt követően pártok, intézmények és különböző szervezetek képviselői tisztelegtek 56 emléke előtt.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV