Az elmúlt évek legsúlyosabb keszthelyi tűzesete 2021. június 1-én történt. 80 méteren égett a Georgikon utca 10. tetőszerkezete. A lakók saját lábukon, vagy a tűzoltók segítségével menekültek ki. A jórészt idősek lakta 12 lakásos épület lakhatatlanná vált. Legtöbbeknek mindenük elveszett, csak annyi ruhájuk maradt, ami rajtuk volt.
Év végére lezajlott a tűzvizsgálat, aminek eredményéről 2021. december 27-én, a Keszthelyi Szemmelben számolt be Laczikó Károly katasztrófavédelmi kirendeltség-vezető: „A tűz keletkezési oka az az első emelet 2-es lakásban volt, ez biztos. A keletkezés oka az viszont bizonytalan, tehát valószínű valami nyílt láng lehetett, nyílt láng lehet dohányzás, lehet bármi más és ennél fogva ismeretlen.”
Mivel tetemes kár keletkezett, ezért hivatalból indított eljárást a rendőrség. Az ügyészség közleménye szerint az egyik lakó az ágyon ülve öngyújtóval meggyújtotta a párnáját. A mentális egészségi állapota miatt gyógykezelés és gondozás alatt álló nő a lángokat egy másik párnával kezdte csapkodni, majd abbahagyta és távozott a lakásból, a tűz pedig gyorsan továbbterjedt.
Dr. Jánky Judit, a Zala Vármegyei Főügyészség sajtószóvivője: „A társasház égése során amúgy személyi sérülés nem történt, de a tűzgyújtás veszélyeztette az épület lakóit és az épület keleti oldalának tetőszerkezetéhez kapcsolódó műemléképületet, melyre oltás hiányában körülbelül 10 perc alatt a tűz átterjedt volna. A nő cselekményével 170 millió forint kárt okozott, vele szemben az ügyészség kényszergyógykezelés elrendelését indítványozta.”
A statikai vizsgálatok megállapították, hogy a felső szintet vissza kell bontani. A lakóknak az önkormányzat, a tűzoltók és a Kormányhivatal is segített. Rengeteg adomány és felajánlás is érkezett. A kárt a biztosítók részben már mindenki felé rendezték, de még vannak függőben lévő ügyek – tájékoztatta televíziónkat Türgyei Tamás közös képviselő. A lakhatást a többség megoldotta, részben a biztosítói kártérítésből, adományokból, vagy családi összefogásból.
A tulajdonosok szándéka nagyjából egyöntetű, értékesíteni szeretnék az ingatlant. Az elmúlt években több ajánlatot is mérlegelt a közösség, de egyiket sem sikerült véghez vinni. Most a gazdasági helyzet miatt csökkenő befektetési kedv sem kedvez nekik. Az anyagiak mellett a lelki károkat nem lehet számszerűsíteni. Sokaknak olyan családi emlékek, ereklyék, használati tárgyak vesztek oda, amik pótolhatatlanok.
A lakóközösségnek a legnehezebb időszak a tűzeset utáni pár hét volt. Ahogy múlt az idő, az élet hozta a megoldásokat, de ez mindenképpen traumatikus élmény marad mindenki számára.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV