„Ezek az emberek öregek, ezek az emberek a maradj otthon keretében, a járványügyi korlátozások keretében két éven keresztül szinte csak az otthonukra támaszkodhattak. Ez most megszűnt, ez nincs" - mondja Bognár Péter. Az ő szülei is a leégett társasházban éltek. Másokkal együtt a semmivé lett mindenük egy pillanat alatt. A 12 lakás mindegyike lakhatatlanná vált. Még nem lehet megbecsülni anyagilag a kárt, az ingatlan piaci értékét figyelembe véve, ez akár többszáz millió forint is lehet. A lakóközösségnek ráadásul a jogszabályok előírnak feladatokat az élet- és vagyonvédelem veszélyeztetettsége miatt. A városvezetés, a katasztrófavédelem és vállalkozók már segítettek az utca felé dőlő támfal megtámasztásában. De a kéményeket és az instabil tetőszerkezetet is el kell bontani és az emeleti lakásokba lehullott törmeléket is el kell takarítani.
„Ez innentől fogva nekünk minden más egyéni tragédiát, a szülők elhelyezését, a lelki támaszát, a biztosítókkal való körültekintő kapcsolattartásnak a folyamatát megnehezíti, hiszen ez a legfontosabb. Ez végrehajtható, amennyiben ezt nem sikerül abszolválnunk olyan határidőn belül, amit a törvény előír – mert a törvény írja ezt elő – akkor gyakorlatilag teljesen lehetetlen helyzetbe kerülünk” - nyilatkozta Bognár Péter.
Ha nem tudják határidőre elvégezni a bontási munkákat, akár végrehajtás alá is kerülhetnek a lakók. Hogy ez ne történhessen meg, segítséget kérnek a lakóközösség tagjai. A társasház pénze kevés erre, ezért a lakossághoz, vállalkozókhoz fordulnak, hogy segítsenek megbirkózni nekik ezzel a teherrel.
„Itt most nagyon pontosan meg kell határozni azokat a pontokat, amik ahhoz szükségesek, hogy ez a seb, ami esett a városon, ami rajtunk, az kezelve legyen. Mert ha ez nincs kezelve – apró, de pontos lépésekkel, amit meg kell csinálnunk – akkor ez el fog fertőződni és nem tudunk mit tenni. Mi lakóközösség munkát félretéve, vagy épp munka után, éjjel ezeket bogozzuk és csináljuk. Már most látjuk, hol vannak azok a pontok, ahol szükség van az összefogásra és nem egy embertől várjuk, nem egy várostól várjuk, nem egy polgármestertől várjuk, hanem mindenkitől” - mondta a károsult.
A lakóközösség nevében nyilatkozó Bognár Péter hozzátette, a kellő összefogás visszaadhatja azt a hitet, hogy érdemes volt egész életen át dolgozni, hiába lett sokak otthona a lángok martaléka. Szerinte az összes lakónak ki kell törölni a könnyeket a szeméből és lépésről lépésre haladni kell. Arra a kérdésre, hogy lehet ebből a helyzetről talpra állni, Péter azt mondta: a lakóközösség már féltérden van és látja a város és a civil szerveztek segítő kezét. De a valódi talpra álláshoz a lakosság és az építőiparban járatos szakemberek, vállalkozók támogatására is szükség lesz. Az adományokat a társasház bankszámlájára fogadják a Georgikon utca 10. társasház károsultjai. A segíteni szándékozó építőipari vállalkozók Türgyei Tamás közös képviselőnél jelezhetik szándékaikat.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV