Sok a munka tavasszal a kertekben, hétvégi telkeken. Már többen megkezdték a metszést a fákon, egyéb növényeken. A fűnyírókat is előveszik, van, aki a száraz leveleket gyűjti össze. Akadnak, akik a növényi hulladékot égetéssel próbálják eltüntetni. Itt nagyon fontos megjegyezni, hogy ennek mindig száraznak kell lennie, a frissen levágott részek erre nem alkalmasak.
„Ugye akkor beszélünk száraz növényi hulladékról, amennyiben az égetés során gyakorlatilag szinte alig van füst, illetve fehér. Amennyiben sötétebb, úgy nyilván vizesebben gyújtjuk meg. Ezt nem tanácsoljuk, ennek akár egészségügyi kockázatai is lehet. A tűzbe, amit égetünk, semmilyen más anyagot ne dobjunk bele, előfordul, hogy sokan kommunális hulladékot vagy például autógumit is vagy esetleg vegyszerrel kezelt faanyagot is égetnek, na ez mindenképpen tilos. Mindenféleképpen olyan helyen tegyük meg ezt az égetést, ha már mindenképpen égetni szeretnénk, amik mondjuk épületektől, erdők, fásítások és nádastól biztonságos távolságra van. Soha ne hagyjuk őrizetlenül ezt a tüzet!” - mondta el Kósi Zsolt a Zala Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője.
Az égetés azonban nem mindenhol és mindenkor megengedett, önkormányzati rendeletek szabályozzák. Ezek világosan meghatározzák a kritériumokat. Fontos tudni, hogyha a település rendeletben nem szabályozza az égetést, akkor ott tilos ezt végezni! Keszthelyen csak külterületen lehet égetni.
„A rendeletnek a fő iránya tulajdonképpen az, hogy a mezőgazdasági tevékenység során keletkezett növényi hulladékok ártalmatlanításáról elsősorban komposztálással, ennek hiányában pedig elszállítással kell gondoskodni. Erre a lehetőség biztosított Keszthelyen a KETÉH Kft. telephelyén. Háztartási hulladékot még saját tüzelő berendezésen keresztül sem lehet égetni. Természetesen egyéb nád, avar hulladék égetésére van lehetőség, de csak külterületen, belterületen szintén tilos.” - ismertette dr. Gábor Hajnalka jegyző.
A rendelet szerint külterületen október 1. és április 30. között 10-től 17 óráig lehet égetni, alkalmanként legfeljebb 1 köbméter zöldhulladékot.
Vannak olyan környékbeli települések, ahol alkalmanként engedélyezik az égetést. Ilyen például Alsópáhok belterülete, ám itt sem egész évben. Május 15. és szeptember 15-e között itt sem lehet. Ezen kívül minden hónap második szerdáján engedélyezett 14 és 20 óra között.
„Kihangsúlyozom, száraz avart égetni, kert nyesedéket, hulladékot és nem vizes füvet és nem nedves lombot, mert az nem ég, hanem füstöl. Elég sok gondunk van a tűzgyújtás szabályoázásával, van, aki abszolút tiltaná, valaki naponta szeretne égetni, ezért mi úgy szabályoztuk le, hogy próbáltuk azt elfogadni, hogy vidéken vagyunk és termelődik a kertben, amit el lehet égetni.” - emelte ki Czigány Sándor Alsópáhok polgármestere.
A katasztrófavédelem figyelmeztetett, hogy mindig legyünk óvatosak az égetéssel. Az elmúlt években Zala vármegyében 7 ember is életét vesztette amiatt, hogy tovább terjedt a tűz. Idén egy ember első és másodfokú égési sérüléseket szenvedett hasonló miatt. A szakemberek javaslata az, hogy aki tudja, inkább komposztáljon, vagy szállítsa el zöldhulladék lerakókhoz.
Lendvai Bianka - Keszthelyi TV