Növényi eredetű táppal etetik a lesőharcsákat a Georgikon Hallaborjában. Az egyetem aquakultúrával foglalkozó szakemberei 5 éve kezdtek meg azokat a kutatásokat, melyben a ragadozó halakat szoktatják át a növényi eredetű táplálékra.
„Süllőt, sügeret, csukát, harcsát tudunk táppal etetni. Aki nem jártas a haltenyésztésben az nem tudja, hogy ezeket a ragadozó halakat hagyományosan polikultúrában nevelték, tehát azt jelent, nagyon sok ponttyal, busával, szeméthalnak nevezett, vagy mellékhalnak nevezett halakkal, keszegfélékkel együtt. A mi célunk az, hogy Magyarország a ragadozó halaknak nagyon fontos nevelési központja legyen. Harcsából lehetőleg mi legyünk az európai központ.” - mondja dr. Bercsényi Miklós egyetemi tanár.
A tengerek, óceánok túlhalászása miatt a halból készült táp ára egyre növekszik és a kihalászható mennyiség is elérte felső korlátait. A tógazdaságokban egy mázsa ragadozó hal tenyésztéséhez öt-hat mázsa egyéb, táplálékhalat kell telepíteni.
Dr. Havasi Máté tanszéki mérnök elmondása szerint a kutatás célja olyan olcsóbb növényi táp kikísérletezése, melyet a ragadozó halak szívesen fogyasztanak: „Ez körülbelül egy két-három éves folyamat. Lesőharcsával végeztük a kísérleteinket, odáig sikerült eljutni, hogy a hal kiválóan fogyasztja a különböző növényi fehérjéjű takarmányokat. A halak növekedése az még hagy némi kívánnivalót maga után. Ezt próbáljuk a későbbiekben finomítani, a tápreceptúrákat, hogy mi az ami a növekedést is gazdaságossá tudja tenni, de a halak hiánytünetekben láthatóan nem szenvedtek a kísérletek során.”
A kutatást végzők szerint egy-két éven belül a tógazdaságokban is használható lesz ez a módszer. Az egyetem partnergazdaságiban is folynak a kísérletek. A piac részéről már most egyértelmű igény mutatkozik erre a takarmányozásra, mely nem csak olcsóbb, de a környezet szempontjából is fenntarthatóbb.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV