Az Országos Bírósági Hivatal elnöke, dr. Handó Tünde szerint a mediáció, mint alternatív vitarendezési mód komoly társadalmi értékkel bír. A mediáció lényege, hogy peres eljáráson kívül egy harmadik fél közvetítésével próbálnak a szemben álló felek megegyezésre jutni. Ezzel a módszerrel a peres eljárás, sok idő és pénz spórolható meg, valamint nagyobb esély van arra, hogy mindkét fél elégedetten távozzon a bíróságról.
A második alkalommal megrendezett konferencián Patyi Gergely igazságügyi kapcsolatokért felelős államtitkár elmondta, hogy a közvetítői eljárások száma évről évre emelkedik, de a társadalom beidegződései sokszor gátat szabnak a párbeszédnek.
Zala megyében 2013. január óta van lehetőség a mediációra. Jelenleg hat közvetítő dolgozik a megyében, köztük egy a Keszthelyi Járásbíróságon. A Zalaegerszegi Törvényszék törekszik arra, hogy az emberek megismerjék ezt a bírósági intézményt.
A bírósági közvetítés eddig hatékonynak bizonyult országszerte, mert a befejezett ügyek 80 százaléka megállapodással végződött. A mediáció jelenleg a családjogi vitáknál, például válópereknél, vagy gyermek elhelyezési pereknél a leginkább jellemző.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV