Már most tüsszöghetnek az allergiások a parlagfű pollenjétől. Ennek csak 3 hét múlva kellett volna megtörténnie, hiszen a parlagfű virágzása augusztus közepén szokott elkezdődni. A parlagfű ellen védekezni kell, de a növény irtása többnyire csak átmenetileg nyújt megoldást. Dr. Taller János, a Georgikon Kar Biotechnológiai Tanszékének tudományos főmunkatársa elmondta, hogy a kiirthatatlannak mondott gyomnövény magjával olyannyira telítve vannak földjeink, hogy az 40 évre elegendő utánpótlást biztosít. A parlagfű virágzás idején egy növény több millió pollent juttat a levegőbe.
A Pannon Egyetem Georgikon Kar Biotechnológiai Tanszékén olyan tudományos vizsgálatokat végeznek, mellyel a parlagfű génállományának összetételét vizsgálják. Steril körülmények között, üvegekben növekedik a parlagfű. A kutatás során azt szeretnék megtudni, hogy mely gének befolyásolják a növény virágzásának idejét. Ha ezt a folyamatos sikerül kontrollálni, akkor megakadályozható a parlagfű allergén hatása.
Ha a virágzása biológiával kapcsolatos kutatások eredményesek lesznek és ki tudják majd szűrni a parlagfű genetikai állományából azokat a géneket, melyek a virágzást szabályozzák, akkor ezzel jelentős mértékben hozzájárulnak az allergiával szembeni gyógyászat fejlesztéséhez.
Keszthelyi Televízió – Szabó Csilla