A jogszabályi előírás ellenére is több helyen lehet találni parlagfüvet kül- és belterületen egyaránt. A gyomnövény magjai akár 3-4 évtizedig is nyugalomban maradnak a föld alatt, a talaj megbolygatásával azonban csírázásnak indulnak. A pollenek a szél segítségével akár 100 kilométerre is eljuthatnak. Az eső a pollen nagy részét kimossa a levegőből, az elmúlt hetek száraz, csapadékmentes időjárása miatt azonban jelentős pollen halmozódott fel, ez sok allergiásnak okozott tüneteket, amelyek azonban megfelelő kezeléssel mérsékelhetők.
„Azt nem kerülhetjük el, hogy ne menjünk ki a szabadba, ezért hogyha a gyógyszeres kezelést megkezdjük az allergiaszezon előtt egy-két héttel, akkor gyakorlatilag tünetmentesen át lehet menni ezen az időszakon. Erre a megfelelő szakorvos által felírt gyógyszerekkel, orrspray-kel, szemcseppekkel tudunk védekezni.” - tájékoztatott Dr. Szendrődi Rita fül-orr-gégész szakorvos.
A rendelőben azt tapasztalják, hogy évről évre egyre több az allergiás, és közöttük egyre több a gyerek. Szendrődi doktornő felhívta a figyelmet arra, az allergia könnyen összekeverhető más felső légúti betegséggel, azonban fontos a gyerekeknél időben felismerni, mert ha kezeletlenül marad, akár asztmát is okozhat.
A területek parlagfű mentesítésére törvény kötelezi a tulajdonosokat. Amíg az allergiások örülhetnek az esőnek, a gyomnövény irtását jelentősen megnehezíti a nagy mennyiségben lezúduló csapadék. A jogszabály szerint a parlagfüves területeket még a virágzás előtt le kell kaszálni. Ennek ellenőrzését belterületen a jegyző, külterületen pedig a földhivatal és a kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának munkatársai végzik. A határszemlék során évente több ezer birtokot néznek meg. A szabálysértők akár komoly bírságra számíthatnak.
„Összességében azt kell elmondani, hogy 15 ezer forint az alapbírság, egészen 5 millió forintig terjedhet. Külterületen – hogy érzékeltessem – egy hektár esetében 50 ezer forint a bírság, ugyanezt az összeget belterületen már 100 négyzetméternyi parlagfüves területért is ki lehet szabni.” - emelte ki Szabó Béla, a, Zala Vármegyei Kormányhivatal Agrárügyi Főosztálya Növény- és Talajvédelmi Osztályának vezetője.
Zala vármegyében a statisztikák szerint az elmúlt 15 évben pozitív tendencia volt tapasztalható a parlagfű mentesítés terén. A gazdák sokkal jobban odafigyeltek a növény gyomirtására és visszaszorítására.
Regman Karola - Keszthelyi TV