Akár nyolc milliárd pollen kerülhet a levegőbe egy szál parlagfűről – hangsúlyozta dr. Béres Imre. A 45 éve a növény a kutatásával foglalkozó szakember azt mondja, a szél segítségével akár 40-50 kilométerre is eljuthatnak a virágporok. Hazánkban ma ez a gyomnövény okozza a legtöbb allergiás reakciót a népesség körében. A parlagfű nem őshonos Magyarországon, végleges betelepülése az első világháború után, 1922-ben történt. Mára már kiirthatatlan, csak gyéríteni lehet.
„A lakosság számára a leginkább elérhetők a glifozát hatóanyagú készítmények, amelyek minden frenológiai stádiumban jól irtják a parlagfüvet, de érdemes a 2-4 levelű állapotot megcélozni. Ilyenkor a legérzékenyebb a vegyszerekkel szemben. Ezen kívül kapálással, gyomlálással, és főleg kaszálással lehet nagyobb területeken irtani. Hangsúlyozni kell, hogy egy kaszálás nem ad megfelelő eredményt, legalább 3-5 kaszálásra kell számítani egy átlagos évben.” - emelte ki a professor emeritus, a Pannon Egyetem Gergikon Kar Növényvédelmi Intézetének nyugalmazott tanára.
A parlagfű erős, szénanátha-szerű tüneteket okoz az arra érzékenyeknél, a hosszasan elhúzódó, kezeletlen allergia következtében azonban asztma is felléphet – tájékoztatott Dr. Divinyi Tamás. A tisztifőorvos kiemelte, az, aki allergiás reakciót tapasztal, mindenképpen forduljon háziorvosához. Emellett fontos a megelőzés is.
„Ha tudjuk, hogy az adott területen milyen a pollenkoncentráció, és mi arra allergiásak vagyunk, akkor ne menjünk arra a területre. Gyakrabban mossuk az ágyneműt, ne a szabadban szárítsuk az ágyneműt, a nedves takarítást részesítsük előnyben. Gyakrabban mossunk hajat, amikor bemegyünk a lakásba, a cipőnket egy nedves ronggyal töröljük le Ha gépkocsiban utazunk, és lehetőségünk van rá, akkor ne húzzuk le az ablakot, mert a pollen bejön, és allergiás reakciót válthat ki.” - hívta fel a figyelmet a Keszthelyi Járási Hivatal Népegészségügyi Osztályának tisztifőorvosa.
A parlagfű virágzása augusztus tizedikére tehető, a nagy meleg pedig különösen kedvez a növény fejlődésének. A Zala megyei pollenkoncentráció a napokban alacsony illetve közepes mértéket mutatott, de hamarosan jelentős növekedés várható. A parlagfű azonban nem csak a humánegészségügyben, de a mezőgazdaságban is jelentős problémákat okoz.A NÉBIH július eleje óta országszerte ellenőrzi a parlagfüves területeket. A gyomnövény kiirtásáról az adott terület tulajdonosának kell gondoskodnia. Mulasztás esetén a kiszabható büntetés mértéke 15 ezer forinttól 5 millió forintig terjedhet a terület nagyságától függően.
Regman Karola - Keszthelyi TV