Bár a Balaton környéki települések elsősorban a borkészítésről ismertek, a pálinkafőzés is a szokásos tevékenységek közé tartozott. Elsősorban ősszel-télen készítették ezt a hungarikumot, amelyhez mindenféle gyümölcsöt felhasználtak. Készült pálinka barackból, almából, körtéből, szilvából és szőlőből, de általános volt a törkölypálinka is. A Balatoni Múzeum tárlata a 19. század tárgyi világába enged bepillantást.
„Olyan tárgyakat tettünk a vitrinekbe, melyek vagy kizárólag a pálinka kínálásával, fogyasztásával és tárolásával foglalkoznak, vagy pedig pálinkafogyasztásra is, és tárolásra és kínálásra is alkalmasak. A csutorákban, a kobaktökökben, a korsókban lehetett bort is tárolni, bort is lehetett belőle kínálni vagy vizet, és természetesen pálinkát is. A pálinkafőző fazekak és a pálinkás butellák, ezek pedig kifejezetten a pálinkának a készítésére, illetve tárolására, fogyasztására szolgáltak.” - mondta Gyanó Szilvia néprajzkutató, a kiállítás kurátora.
A kiállításon mázas korsók és pálinkafőző üstök, fa és kerámia csutorák és a mai kor pálinkáspoharai is helyet kaptak. Ezek a tárgyak egykor természetes tartozékai voltak a Balaton-melléki otthonoknak és a szőlőhegyi hajlékoknak. A megnyitón elhangzott, a régi zalai ember mindennapjaihoz hozzátartozott a pálinkafogyasztás. A kamarakiállítás mellett november elején szakmai konferenciát szerveznek a témában.
„Egyrészt a pálinkával foglalkozó szaktekintélyeket várjuk előadónak, de nem csak a pálinka lesz itt a téma. A tudomány napja, a Zala megyei Közgyűjteményi Napok keretében egyéb más tudományágak szereplői, a levéltár, a könyvtár, a múzeumok kutatói is bemutatják az elmúlt évek kutatási eredményeit, érdekességeit.” - tette hozzá Németh Péter, a Balatoni Múzeum igazgatója.
A tárlat a Néprajzi Látványtárban kapott helyet és a múzeum nyitva tartási idejében látogatható. A kiállítás december 31-ig tekinthető meg.
Regman Karola - Keszthelyi TV