A szociális gondozó és ápoló szakmáról is hallhattak a fiatalok a programon. Sármelléken nem csak a felső tagozatosok, hanem az alsósok is megismerkedhettek a különböző foglalkozásokkal, ők játékos formában leshettek be a szakmák rejtelmeibe. A kicsiknek az iskola több helyszínén kellett feladatokat megoldaniuk.
„Volt például a pincéres, az nekem nagyon tetszett, mert ott volt olyan, hogy mellényt kellett fölvenni és azt adogatni, meg tálcát vinni pohárral, és az nekem nagyon tetszett. Meg még voltunk a zsibongóban, ott voltak különböző feladatok, például puzzle.” - mondta a Sármelléki Általános Iskola egyik tanulója, Pálfalvi Luca.
A zalaegerszegi Munkácsy Szakgimnáziumban az autószerelés oktatását is szemléltették. A sármelléki iskolában a megye több oktatási intézménye is bemutatkozott. Az iskolák interaktív formában mutatták be a képzéseiket, a fiatalok sok mindent ki is próbálhattak. A diákok nagyon hasznosnak találták a programot.
„Testközelből is megismerhetem a különféle iskoláknak a képzéseit, hogy tartják az előadásokat, akkor mit tanítanak, miféle képzést adnak, és ez szerintem így tök jó.” - tette hozzá az iskola másik diákja, Hetesi Barnabás.
A középiskolák tanulói már gyakorlottan magyarázták az általános iskolásoknak az általuk tanult mesterség rejtelmeit. A fiatalok az intézmények mindennapjaiba is beavatták a sármellékieket, és azt is elmondták nekik, hogy miért érdemes szakmát tanulni.
„Szerintem ezek a napok azért jók, mert így jobban belelátnak a szakmák rejtelmeibe úgymond. Jobban bele tudnak látni, hogy például mit csinál egy informatikus vagy jelen pillanatban egy fodrász, az asztalosok, szóval mindezt jobban átérzik, átélik.” - tájékoztatott Zobb Ádám, a ZSzC Keszthelyi Asbóth Sándor Szakgimnáziuma és Szakközépiskolájának tanulója.
Sármelléken először, hagyományteremtő szándékkal szervezték meg ezt a napot. A rendezvény célja, hogy segítse a fiatalok pályaválasztását, ugyanakkor fontosnak tartják azt is, hogy a diákok minél fiatalabb korban megismerjék a különböző szakmákat.
„Jelen pillanatban mind a diákoknak, mind a szülőknek, mind a pedagógusoknak még kevés ismerete van a valódi szakmákról, azaz - legyen ez építőipar, legyen ez gépipar vagy vendéglátás – hogy az egyes szakmák milyen kompetenciákat igényelnek, illetve magukban a szakmákban milyen tevékenységek folynak. Természetesen az a cél, hogy nem csak egy-egy alkalommal, hanem folyamatosan tájékoztassuk a diákokat arról, hogy az a szöveg, hogy egy jó szakma felér egy jó diplomával, az ne csak szlogen legyen, hanem valósággá is váljon.” - emelte ki Szabó Károly, a Zalaegerszegi Szakképzési Centrum főigazgatója.
A szakképzési centrum főigazgatója elmondta, a szakgimnáziumok és szakközépiskolák egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek, egyre több diák választja a szakmát is adó érettségit a gimnáziumi érettségi helyett.
Regman Karola - Keszthelyi TV