A vörösszárnyú keszeg Európa vizeiben őshonos, főként az állóvizeket, holtágakat kedveli. A gyors sodrású patakokban nem lehet velük találkozni, a Tisza holt ágában azonban gyakran akad horogra ez a halfaj. Nevét páros és páratlan úszóinak vörös színéről kapta. A keszeg napjainkban egyre kedveltebb halfajta, éppen ezért a Georgikon Hallaborjában is kutatják.
„A Georgikon Karon folyó halkutatások kiterjednek a keszegfélékre is. Keszegfélékkel kapcsolatban olyan termeléstechnológiai újításokat próbálunk, mely szerint hogyan lehetne őket indukáltan szaporítani, esetleg műfészkekre ívatni őket, és megpróbáljuk megoldani azt, hogy az intenzív ivadék elő és utónevelés az ipari méretben, mennyiségben történhessen.” - mondta Beliczky Gábor, a Pannon Egyetem Georgikon Karának tanársegédje.
Beliczky Gábor hozzátette, a keszeg a táplálékláncban is fontos szerepet tölt be, ugyanis ragadozó halfajaink számára takarmányhalként szolgál. A Magyar Haltani Társaság minden évben meghirdeti az év hala versenyt, a jelöltekre az interneten keresztül lehet szavazni. A megmérettetés célja, hogy felhívja a figyelmet őshonos halfajainkra, és szélesebb közönséggel megismertesse azokat.
„Őshonos halaink aránya kezd csökkenni. Egyharmada körülbelül a faunánknak már idegen honos fajból áll. Szeretnénk fölhívni a figyelmet, és szeretnénk minél jobban megismertetni őshonos halainkat a nagyközönséggel, tudniillik ez mind természeti értéknek számít. Nos, hát ez a cél, és így az évek során több mint 30 faj került elő ennek kapcsán.” - tájékoztatott Dr. Harka Ákos, a Magyar Haltani Társaság elnöke.
2018-ban több mint 13 ezer szavazat érkezett, ezek egy része azonban szabálytalan voks volt a sebes pisztráng javára. A haltani társaság tagjai úgy döntöttek, hogy nem indítják újra a szavazást, viszont a pisztrángra leadott, szabálytalan voksokat levonják a végeredményből. Így összesen 11 483 szavazat érkezett, ennek 44%-át birtokolja a vörösszárnyú keszeg.
Regman Karola - Keszthelyi TV