Gál Lajos polgármester emlékezett arra a napra mikor Kölcsey 1823-ban befejezte a Himnuszt. Magyar Kultúra Napján kiemelte, hogy ma már európai kultúra sem létezik magyar kultúra nélkül. A településen minden évben január 22-én a jeles napon állítják ki azokat a fotókat a nagyközönség elé, amelyek megmutatják az előző év aktív gyenesdiási kulturális életet. A közösség erejét, fontosságát mutatják meg.
"Visszatekintünk,hogy mennyi sok program, mennyi rendezvény köszönhető az itteni közösségek, civil szervezeteknek és mindig azok ma mosolygós arcok köszönnek vissza akik örömmel teszik a magyar kultúra ápolásában mindazt amit a rendezvényekre elvisznek. Aktívak, a családjukban generációkon keresztül mutatóan próbálnak fémjelezni valamit, ami igazán gyenesdiási, ami vendégszeretetről szól, s egy kicsit talán az itt élő emberek kedvessége révén a gyenesdiási turizmusról is." -emelte ki az ünnepségen Gál Lajos polgármester.
Az idei ünnepi rendezvényen Dr. Csepinszky Béla előadásából ismerhették meg a jelenlévők édesapját, annak karikatúráit, aki már premontreis diákként is átható humorral rajzolt, akit elszólított a nagy háború kényszere Szerbiába, a doberdói frontra és Romániába. A fogolyévek alatti szenvedések, torokszorító rajzai mellett emlékezett az aranydiplomás agrármérnök.
"Édesapám Keszthelyen járt gimnáziumba, mi több az akadémiára is.’ 14-ben behívták katonának. A gimnázium rajztanára annyira jó volt, hogy valamennyire megtanult rajzolni és amatőrként karikatúrákat rajzolt a család kedvére és mindenki kedvére akit meglephetett vele, úgyhogy ez a szenvedélye haláláig megmaradt." -mondta a nyugalmazott egyetemi tanár.
A Gyenesi Dalárda hőseinket idéző dalait követően mutatta be a szerkesztő Góth Imre Árpád, a harmadik Gyenesdiási irodalmi vers antológiát.
"Idén a harmatcseppek címet adtuk, nyolc szerző mutatkozik benne be, akik gyenesdiási kötődésűek. Vagy itt élnek, vagy pedig a munkájuk köti őket Gyenesdiáshoz. Azért kértük, hogy gyenesdiási szerzők legyenek, hogy így az ő gondolataikon keresztül megörökíthessük az ezredfordulóhoz közeli állapotot, hogy az emberek hogyan éreznek, hogyan szeretnek lakni Gyenesdiáson. A költők ugyanis mindig megbecsült részei voltak a társadalomnak, nagyon fontos volt, hogy ők hogyan mesélték el a mindennapokat." - adott tájékoztatást a szerkesztő.
A kultúra napján a Gyenesdiási Községházán tisztelegtek a Himnusz előtt, a háborúkban hazájukért harcoló magyarok előtt és köszönetet mondtak a lakosságnak is, a hagyományok és a kultúra ápolásáért.
Hegedüs Éva - Keszthelyi Televízió