Az irodalmi estet Kendeh Gusztáv alpolgármester nyitotta meg. Görbe Károlyné neves magyar írók és költők életét és alkotásait idézte fel, többek között Bornemissza Péter és Jókai Mór munkásságát. Olyan irodalmi személyeket választott ki a Kőrösi Csoma Sándor Klub tagja, akiknek valamilyen évfordulója közel van a magyar kultúra napjához. A megemlékezés célja a nemzettudat erősítése és a kulturális hagyományok ápolása volt. "Jókai Mórról emlékezünk meg, Kosztolányi Dezsőről, József Attiláról, és hát a legfiatalabbak azok még csak száz éve születtek. Nagy László az egyik, G. Szabó Judit a másik, akiről megemlékezünk - mind az összes műsorunkban, akire a megemlékezés irányul, aki előtt tiszteletünket kívánjuk így is kifejezni. Olyat alkottak, ami mindenképpen érdemes arra, hogy emlékezzünk rájuk" - mondta el Görbe Károlyné.
Barna Dániel képviselő a “Betekintő pop up festménykiállítást” nyitotta meg. A különleges tárlaton olyan képek láthatók a három nap során, amik a hivatali irodák falait díszítik. Ezeket Keszthely, valamint a testvérvárosok művészei ajándékozták a városnak. A festmények egy része az önkormányzattól, más része a Balatoni Múzeumból származik. A múzeum művészettörténész-muzeológusa, Papp Virág Liliána elmondta: "Ez a kezdeményezés úgy indult, hogy alpolgármester úr megkeresett engem, hogy mérjem fel a városháza festményeit. Mivel értékeseket, érdekeseket is találtunk köztük, elhatároztuk, hogy a Magyar Kultúra Napján ezt közszemlére tesszük itt, a Balaton Színházban. Ezek az alkotások egyrészt keszthelyi alkotóktól származnak és Keszthely környékét ábrázolják, másrészt pedig Keszthely testvérvárosaiból származó művészek ajándékai voltak a város számára."
Keszthely egy koncert szervezésével mondott köszönetet azoknak, akik anyagilag és saját kezű munkájukkal támogatták az orgona körülbelül három-három és fél millió forintba kerülő megújulását. C. Tóth Zoltán szólaltatta meg a javításon átesett idős hangszert. Nem jól működtek a billentyűk, a sípok sem. Hatalmas összefogás kezdődött. Az önkormányzat, vállalkozók és hívek egyaránt a kezdeményezés mellé álltak. "A régi önkormányzattól kaptunk támogatást - nagyobb anyagi támogatást -, amit a mostani önkormányzat utalt át. Azon kívül civil személyektől is kaptunk nagyobb összegű adományt, illetve a hívektől is, tehát meghirdettük és így tulajdonképpen rendelkezésre állt az az összeg, amivel ezt az orgonát elkezdték javítani" - örvendezett a Magyarok Nagyasszonya Plébániatemplom plébánosa, Földi István.
A plébános ötlete alapján új világítást is szereltek a hangszerre és alaposan meg is tisztították. A magyar kultúra napja ünneplése csütörtökön egy zenés esttel ér majd véget.
Tüskés Balázs - Keszthelyi Televízió