Bőven akadt dolga a gyümölcsoltóknak. A Vadkörte Gyümölcsész Kör tagjai gyűjtötték az ágakat, amikbe és amikkel oltottak a rendezvényen. Alma, körte, meggy, cseresznye, barack és megannyi gyümölcsfa, mintegy 200 fajta oltványból lehetett válogatni. Helyi, jól bevált fajtákat kínáltak a gazdáknak.
„Én is otthon szoktam oltani, már most is beoltottam a saját részemre. Aztán mondom eljövök, mégis megnézem. Az ember újat lát, hall, ezért jöttem ide” - nyilatkozta Koronczi József.
A tilaji kiskertmegőrző programot Senkó József néhai polgármester indította el, már fia viszi tovább a 15 éves múltra visszatekintő rendezvényt. A településen nagy hangsúlyt fektetnek a gyümölcsfeldolgozásra. Az erre a célra épített aszalóháznál rendezték meg az oltónapot.
„Zala megyének nagyon kis falvai vannak, gyakori, hogy százan se laknak egy faluban, viszont jelentős a zártkerti hányada a településeknek. Nagyon fontos, hogy ezeknek a településrészeknek, a zártkerteknek és az ott zajló termelésnek, kulturális életnek ez egy jó támogató rendezvénye legyen” - mondta televíziónknak Senkó Balázs polgármester.
A szervezők kulturális műsorral is készültek. Helyi és környékbeli fellépők tarkították a programot. Az oltványokat Kiss László esperes áldotta meg. Kovács Gyula pórszombati erdész a megnyitón arról beszélt, március 25. Gyümölcsoltó Boldogasszony napja. Ez volt az évkezdet a régi magyarságnál. Emlékei szerint, még a ’60-as években is a húsvét, karácsony és pünkösd utáni legnagyobb ünnep volt. A gyümölcs génmegőrzést szolgáló Tündérkert mozgalom elindítója szerint a tilaji rendezvény és a gyümölcsoltás ezer év esszenciája.
„Mit tartott meg a régi ember, évszázadokon keresztül kereste a legjobbat. Ezek a régi fajták ízben, zamatban és mindenben azt hiszem, hogy felülmúlhatatlanok. Ezt csak az tudja, aki ismeri, akik itt vannak, azok az emberek ezt ismerik. Nem véletlenül vannak itt és nem véletlenül van az, hogy ekkora az érdeklődés. Azt gondolom, hogy aki egyszer megtapasztalja és beolt egy fát, az más ember lesz” - mondta Kovács Gyula.
A kertbarátok és gyümölcskedvelők beszélgetést is hallgathattak Kovács Gyulával, illetve Kiss Balázzsal, a réti emberrel, aki a Tisza ártér régi gyümölcsfajtáit kutatja. A rendezvényen oltani és oltatni is lehetett, de akár meg is tanulhatták a leendő kertészek ezt a tudományt.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV