A Délkelet-Ázsiából származó rovar jellegzetessége, hogy sárga mintája van, szárnyai sötétek, a tora fekete, a potroha pedig szintén sötét árnyalatú. A lábai is feketék, azonban lábfejei sárgák. Ez a jellegzetessége teszi könnyen felismerhetővé. A ragadozó rovar táplálékának több mint felét a mézelő méhek teszik ki. Mivel nem rendelkeznek hatékony védelemmel, így egész családokat is elpusztíthat. Egyes európai régiókban már 30-80%-os veszteségekről is beszámoltak. De nemcsak a méhekre, az emberekre is veszélyes lehet az állat.
„Egy sokkal agresszívabb invazív faj és a méhekre nagyon káros, de káros a szőlőszüretelőkre is például. Tehát emberre is káros, a szúrása a világ 10 legerősebb mérgébe benne van.” - osztotta meg Pető Zsolt a Keszthelyi Méhész Egyesület elnöke.
A Keszthelyi Méhész Egyesület már tavaly megfogalmazta, hogy erről a fajról szeretné tájékoztatni a társakat, azonban nem gondolták, hogy ennyire aktuális lesz a probléma. A Zala Vármegyei Méhészfórumon szó esett arról, hogy Magyarországon is észlelték a darazsak megjelenését, szigetközi Kimle településen. Önkéntes méhészek és kutatók összefogásával egyelőre sikerült megakadályozni a faj elszaporodását. Speciális eszközzel tudják követni a lódarazsak útját.
„Ezt a rádiótelemetriás platformot az ország minél több pontján igyekszünk az egyetem hátterével létrehozni, illetve önkéntes méhészek segítségével, illetve bárki bevonásával, aki ez ügyben úgy gondolja, hogy partner tud lenni. Úgyhogy ez a rádiótelemetriás rendszer ez tulajdonképpen ki van építve már Somogy, Zala és Győr-Moson megyében. Nem lehet tudni, hogy hol bukkan fel a lódarázs. Valószínűleg a helyzet az lesz, mint Angliában, hogy itt-ott felbukkan egy-egy ilyen kis sporadikus ponton és azokat ping-pongozzuk vissza az elkövetkezendő években.” - mondta el Dr. Kolics Balázs a MATE Georgikon Campus tudományos főmunkatársa.
A rovar megjelenése azért is problémás, mert pusztítja a méheket, mézet is lopnak, ráadásul különböző baktériumokat is vihetnek a kaptárakba.
„Akár úgy, hogy a virágokon találkoznak a méhekkel átragaszthatnak rájuk különböző veszélyes kórokozókat. A mi kutatócsoportunk ezekkel a kórokozókkal foglalkozott, így jutottunk el tulajdonképpen a darazsakig. Mert kíváncsiak voltunk, hogy a természetben van-e olyan faj, ami a méhek kórokozóit esetleg át tudja vinni, illetve fenn tudja tartani a környezetben.” - hívta fel a figyelmet Dr. Rusvai Miklós virológus.
A fórumon arról is hallhattak az érdeklődők, hogy a megelőzés a legfontosabb. A szakemberek egy-egy lódarazsat nyomkövetővel látnak el, ezek elvezethetik őket a fészkükhöz, melyet el tudnak távolítani. Ha ugyanis elszaporodna az állat, szinte lehetetlen lenne védekezni ellene.
Lendvai Bianka - Keszthelyi TV