A KSH adatai szerint tavaly 16.627 baleset történt Magyarországon, ebből Zalában 434, ami Tolna és Nógrád megye után a legalacsonyabb szám hazánkban. A balesetek elszenvedője kártérítési igénnyel élhet az okozóval szemben. Ennek kielégítésére szolgál a kötelező felelősségbiztosítás. Az ehhez szükséges kárbejelentést a jól ismert kék-sárga papír mellett tavaly január óta mobiltelefonos alkalmazással is el lehet végezni.
Lambert Gábor, a Magyar Biztosítók Szövetségének kommunikációs vezetője: „Az E-kárbejelentőt tavaly januárban indította útjára a Magyar Biztosítók Szövetsége. Ennek a kimunkálásában, kidolgozásában a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási piacon résztvevő mind a 13 biztosítótársaság tevékenyen részt vett és lényegében az a cél, hogy valóban egy közös platformról lehessen intézni a kárügyeket, méghozzá online, digitális formában.”
A Magyar Biztosítók Szövetségének adatai szerint az E-kárbejelentőt eddig több mint 272 ezren töltötték le az ekar.hu oldalról, illetve a mobiltelefonok alkalmazásboltjaiból. 2019. januárja óta ezen keresztül mintegy 8800 bejelentés érkezett a biztosítókhoz. Az ingyenes kényelmi szolgáltatás a hagyományos kék-sárga papíralapú kárbejelentőnek kínál egy alternatívát; kényelmesebb, gyorsabb, digitális ügyintézésre. A MABISZ kommunikációs vezetője szerint a koronavírus járvány miatt még inkább hasznos az a lehetőség, hogy fizikai kontaktus nélkül rendezhető a helyszíni kárbejelentés.
„Lehetővé teszi azt, hogy a károkozó és a károsult egyidejűleg töltse ki az applikációt úgy hogy párosítják egy megadott kód segítségével a telefonjaikat. Tehát elindul az applikáció, felkínálja a lehetőséget, hogy egy telefonról, vagy kéz telefonról akarjuk kitölteni a kárbejelentést, utána pedig lényegében ugyanazon a rubrikákon visz keresztül, mint a papíralapú kárbejelentő, viszont így lehetőség van arra, hogy közvetlen fizikai kontaktus nélkül is kitöltsük a kárbejelentőt” - fogalmazott Lambert Gábor.
Az E-kárbejelentőnek köszönhetően a kárügyintézéshez sem kell a személyes jelenlétünk. A MABISZ szerint a felület felhasználóbarát, a tapasztalatok szerint különösebb internetes jártasság nélkül is 20-25 perc alatt kitölthető a kárbejelentés az alkalmazás segítségével. A felhasználót több apróság is segíti; a helyszínrajzot beépített figurákkal lehet elkészíteni, de a fényképek mellett hang-, és videófelvételt is lehet mellékelni a bejelentéshez. A díjigazoláson és a zöldkártyán lévő QR kódok beolvasásával pedig bevihetjük az alkalmazásba a szerződésünk adatait, ez szintén gyorsítja és egyszerűsíti a kitöltés folyamatát.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV