A koronavírus járvány idején sok gazdiban felmerül a kérdés, hogy felkeresse-e az állatorvosát. Ha a kiskedvenc betegséggel küzd, természetesen nem lehet elkerülni az orvosi látogatást, de egy-egy kötelező vagy ajánlott oltás miatt sokan nem szívesen keresik fel a rendelőket. A járványhelyzet miatt a kutyák számára kötelező veszettség elleni oltásra türelmi időt biztosít a NÉBIH. Az állatorvosok felhívják a figyelmet, a rendszeresen oltott ebeknél a vakcina későbbi beadása nem jelent kockázatot.
„A legtöbb vakcinagyártó cég az évenkénti ismétlést javasolja. Ez azért egyedfüggő is. Egy rendszeresen, mondjuk már 5 éve oltott kutyusnál ez kitolható. Tehát nem dátum szerint jár le az az oltás, de mégis be kell tartani azért a vakcinagyártó cégek ajánlásait, azaz az évenkénti ismétlést. Mondjuk például egy oltatlan kutyus, aki még életében nem kapott veszettség elleni oltást, annak azért nagyon fontos lenne, hogy olyan 4-5 hónapos korában megkapja, mivel neki semmi immunitása nincsen ellene.” - tájékoztatott Dr. Nemes Katalin Zita állatorvos.
A macskák számára nincs kötelező védőoltás, a számukra ajánlott vakcinát is lehet csúsztatni. Dr. Nemes Katalin azonban felhívta a figyelmet arra, a nyuszik esetében oda kell figyelni a szúnyogok által terjesztett mixomatózisra. Ha valaki nem tudja vagy nem szeretné beoltani a kisállatot, akkor fokozottan kell védekezni a vérszívók ellen. A szakember azt is elmondta, ugyan a rendelés folyamatos, de fokozottan kérik a gazdikat a szabályok betartására.
„Aki külföldről érkezett haza a napokban, az várja meg a kéthetes otthoni önkéntes karantént és utána jöjjön hozzánk is, mint ahogy egyáltalán bárhova is. A másik kérésünk, hogy ne idős személyek hozzák az állatokat, kérjen meg inkább egy fiatalabbat, egy rokont, egy szomszédot, azzal küldje be az állatát. Még arra is felhívjuk a figyelmet, hogy maszkban, egyedül érkezzenek az állattal és a várótermünkben három embernél több ne legyen.” - tette hozzá a szakember.
Azok számára, akik nem tudják vagy nem akarják bevinni a rendelőbe a kisállataikat, a szakemberek igyekeznek telefonon keresztül segíteni. Abban az esetben, ha személyes konzultációra van szükség, akkor próbálnak erre egy külön időpontot biztosítani az idős gazdik számára. Az állatorvosok továbbra is kérik a gazdikat, hogy a járvány ideje alatt az egészségvédelemre vonatkozó ajánlásokat tartsák be.
Regman Karola - Keszthelyi TV