Szakemberek segítettek a régi gyümölcsfa fajták megismerésében a vindornyafoki oltónapon. Az önkormányzat közösségi terében megrendezett programra sokan érkeztek. Nemcsak helybeliek, hanem a környékbeli településekről is. Szakmai segítséggel a régi, elfelejtett gyümölcsfajtákat is megismerhették és megtanulhatták a hagyományos ékoltást. A matematika-fizika szakos tekenyei oltómestertől.
"Parasztgyerekként születtem, itt tanultam meg,hogy mit kell a fákkal csinálni. Az oltásnak az a lényege, hogy a zöld része összeérjen, a cambium rész, a fának a szegélye. Az oltást úgy kell előkészíteni, hogy le kell takarítani az alanyt. Ha ékoltással oltunk, akkor keresztbe vágjuk, behasítjuk és a nemes résznek éket vágunk. Ezt az éket beillesztjük a hasítékba és jó szorosan összekötjük. Körülbelül ez a titka az egésznek."- mondta Kiss András.
Folyamatosan figyelték az emberek az oltást és közben a régi gyümölcsészetről is kaptak információt. Bojt Tibor a fiával érkezett a rendezvényre, hogy megnézze a régi oltási technikát.
"Igazándiból a rutint látom, hogy hogy csinálták, és hogy mit csinálnak. Nem sok különbség van az én általam oltott dolgok között,de nagyon jól csinálták, nagyon rutinosak és nagyon sokfajta terményt hoztak."-nyilatkozott Bojt Tibor.
A népszerű rendezvény résztvevői azt is megtudhatták hogyan kell szaporítani a málnát és különböző fűszernövényekkel is ismerkedtek. A 138 fős zsáktelepülésen első alkalommal rendeztek gyümölcsoltónapot. "Hagyományőrzésként kezdtük el a gyümölcsoltó napot. Aminek köztudottan február végén,március elején van itt az ideje amíg nem borulnak nedvre a gyümölcsfák és vad alanyba történik az otás. A modernizált gyümölcsfák sajnos kukorica gyökérnagyságú gyökeret hajtanak. Ezek a vadalanyba oltott vesszők, 100-150 évig elélnek. Találhatóak még régi házaknál, udvarokban,elhagyatott hegyeknél olyan gondozásmentes gyümölcsfák,amik ugyanilyen oltási technikával készültek."- adott tájékoztatást Hág Attila, a település polgármestere.
A hagyományteremtő programon bográcsban főtt babgulyás és jó magyar pálinka mellett cseréltek tapasztalatot a gazdák. A tanultak gyakorlására is van még idő, mert Gyümölcsoltó Boldogasszony napja március 25-én lesz. Azt tartja hagyomány, hogy aki azon a napon oltja a szőlőt vagy a gyümölcsfát az meg fog maradni.
Hegedüs Éva - Keszthelyi Televízió