Rezi lakói is folyamatos gyűjtik a csipkebogyót, hiszen azt már megcsípte a dér. A hagyomány szerint ugyanis akkor jó a termés, ha megjelent az első fagy. Ekkorra már a narancssárga bogyók pirosra érnek. A település térségében több olyan terület is található, ahol egymás mellett több vadrózsa bokor is van. Ennek az áltermése ugyanis a csipkebogyó. A C-vitaminban gazdag bogyó tele van antioxidánsokkal és nyomelemekkel is, a hideg évszakban kiváló immunerősítő hatást titulálnak neki. A legtöbben teát és lekvárt készítenek belőle.
„Minden évben gyűjtöm, gyűjtjük, mert sok benne a vitamin a teába, lekvárba, szörpbe. Ez házi patika is, gyűjtjük.” - mondta el Hatos Ferencné Erzsi.
Csipkebogyót a környékbeli erdőkben is lehet találni. Nem árt azonban tisztában lenni a gyűjtésével kapcsolatos törvénnyel. E szerint állami erdészet kezelésében álló területen személyenként és naponta legfeljebb két kilogramm gyógynövény szedhető egyéni felhasználásra, kereskedelmi forgalomba hozni nem szabad. Védett természeti területen azonban bármely mennyiséghez engedélyt kell kérni a területileg illetékes természetvédelmi hatóságtól.
Reziben hagyomány a csipkebogyó feldolgozása. A megtisztított bogyókat először puhára kell főzni, ez által ugyanis sokkal könnyebben lehet majd tovább dolgozni a terméssel. A főzés több órát is igénybe vehet. Ezt követi a magozás és a passzírozás. Évtizedekkel ezelőtt lassan ment ez a folyamat, hiszen az apró tüskék miatt többször kellett átpasszírozni az alapanyagot. Reziben körülbelül 10 éve dolgozzák fel a csipkebogyót közmunkaprogramban, melynek technológiája az évek során sokat fejlődött.
„Jó rá visszaemlékezni. Mert ebbe az épületbe, amikor még a falai ilyen ódon falak voltak és döngölt föld meg minden, akkor bent a nyugdíjasok segítségével kezdtük el. Tehát ők hozták a kis szitájukat, a paradicsompasszírozót, amivel átpasszírozták és tényleg megható dolog volt ezt tőlük megtanulni. Nagyon sokáig tartott, pedig kisebb mennyiséget dolgoztunk akkor fel. De ahogy sikerült ezt a gépet beszereznünk hozzá, ezt a magozó-passzírozót, ez most nagyon felgyorsította és így pillanatok alatt készen van és nagyon jól megy.” - ismertette Tafota Istvánné a Laky Demeter Turistaház vezetője.
A forró bogyókat azonnal a gépbe merik, melyet kis mennyiségű víz segítségével passzíroznak. A csipkebogyóból nyert selymes pasztát üstön főzik tovább, ízlés szerint édesítik. Így készül el a rezi bicskelekvár. A Laky Demeter Turistaház polcain folyamatosan sorakoznak az üvegekbe zárt lekvárok, melyeket később akár az étkeztetésben is fel tudják használni. A csipkebogyó szezonja még mindig tart, a lekvár mellett a maradék bogyóból tea is készül.
Lendvai Bianka - Keszthelyi TV