Folyamatos a munka a keszthelyi nyomdában ahol a Nyugat- Balatoni Kalendárium példányai készülnek. A szerzők már november elejére elkészültek a 2021-es kötet nyomdakész szerkesztésével. Az idén a koronavírus járvány miatt kialakult helyzetben nehezebb volt a kalendárium anyagainak gyűjtése is és a megszokott kötetbemutató is elmarad. A sokakban nosztalgiát ébresztő kalendárium a nehézségek ellenére is sok érdekességet kínál az olvasóknak. Új grafikus és szerkesztő is csatlakozott a szerzőkhöz és tartalmában is –immár 6. éve - mindig találhat benne az olvasó újdonságokat. Az ideiben a környék irodalmából és a magyar irodalomból is szemezgethetnek.
"Keszthely a Festeticsek városa. Minden évben volt valamilyen Festetics anyagunk amelyben bíztunk abban, hogy újdonságot tudunk mondani a mindenki által ismert Festetics családról. Az idén kettő olyan Festeticset is bemutatunk,rövidebben ,hosszabban,akikről talán kevesebb szó esett. Az egyik egy világjáró hajós volt, a másik pedig – tessék kérem jól érteni – az orosz cárnak volt ezredese. Sőt még azt is mondom, hogy pl. az ő sírja a Szent Miklós temetőben van."- mondta el Pelcz István szerkesztő.
Pelcz Istvántól azt is megtudtuk, hogy az új kalendáriumban szerették volna ismertté tenni többek között Balatonmária díszpolgárát, a sármelléki otelló barátokat, a drón technikai világát, állomástörténetet és a Szent Mihály kápolnát is. A kedvelt horoszkóp ugyan kimaradt, azonban kitűnő ételek receptjeit megtalálja az olvasó.
Papp Péter a kalendárium másik szerkesztője. Azt mondja, az olvasóktól is sok ötletet kapnak minden évben, de a szerzők is sok érdekességgel találkoztak a gyűjtőmunka során.
"Csak mondjak egyet. Keszthelyhez tartozik- igaz már nem úgy hívják, hogy Verébhegy- ami Kertváros ma már, Stoller Antal az egyik legismertebb mai néptáncos. Koreográfus és táncosként kezdte, akinek a szülői, nagyszülői háza ott van és itt nyaralt. S Tatát rendszeresen, a magyar néptánc atyját itt látja vendégül. "- mondta Papp Péter.
Papp Péter elmondta, hogy a sztorikat, történeteket és a térség felfedezetlen történeteit és szépségeit sokáig lehetne sorolni. Bőven marad írnivaló a következő kötetre is.
"Deák Ferencről elkezdtem anekdotákat gyűjteni. Nagyon sok ember jött és mondta az ötleteket. „Te én még ezt hallottam én meg úgy tudom”- és fél tucatnyi anekdotát le is írtunk a kalendáriumba. Van olyan, amit nem írtam le. Két okból. Lehet, hogy egy kicsit pajzán ill. nem tudtam bizonyítani, hogy hol és mikor hangzott el."- adott tájékoztatást Papp Péter.
A képekkel és illusztrációkkal színesített kalendárium, ami az irodalom, történelem mellett információt is ad és praktikus ismereteket is nyújt még a nyomdában van, azonban pár nap múlva már az olvasók is lapozgathatják.
Hegedüs Éva - Keszthelyi Televízió