Ajánlott hírek
Ajánlott címkék
Egyéb tartalmak
.
oldal
/
kezdőlap / Híreink / Közélet / Kötelesek vagyunk őrizni a trianoni békediktátum emlékét
2021. jún. 4. péntek | Keszthely
Kötelesek vagyunk őrizni a trianoni békediktátum emlékét
Mindannyian kötelesek vagyunk a trianoni békediktátum emlékét őrizni, amíg magyar ember él a földön – fogalmazott Nagy Bálint polgármester a nemzeti összetartozás napi megemlékezésen. Az eseményen elhangzott, a nemzetcsonkító esemény 100. évfordulója kapcsán újabb kutatások valósultak meg, így még jobban megérthetjük azt, hogy miért csatolták el a Királyi Magyarország 71%-át 1920. június 4-én.

A Helikon-park Székelykapujánál gyülekeztek a Nemzeti Kör és a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége helyi csoportjának tagjai, valamint az önkormányzat képviselői. A trianoni békediktátum 101. évfordulója alkalmából közösen vonultak fel a Várkerthez, hogy a kettős keresztnél megemlékezzenek erről a példátlan és szomorú eseményről.

Pontosan 16 óra 30 perckor a békediktátum aláírásának időpontjában a város összes templomának harangja megszólalt. Nagy Bálint polgármester úgy fogalmazott, hogy a nemzetcsonkító napot fel kell idézni, meg kell fogalmazni a fiatalok számára azt, aminek emlékét őrizni mindannyian kötelesek vagyunk, míg magyar ember él a földön.

„Hiszem, hogy ez kötelességünk is, nem fújhat szét minket, magyarokat a történelem vihara! Nekünk, magunknak kell az összetartozásunkat megfogalmazni, kimondani, és tettekkel is bizonyítani. Nekünk, Keszthelyen az a kötelességünk, hogy parázs tűzként tápláljuk a nemzeti összetartozásunk érzését, hogy évről évre megemlékezzünk a gyászos dátumról, és elmagyarázzuk, továbbadjuk mindezt a fiataloknak! Így maradhat fenn az egykori, dicsőség nagy birodalom, a Királyi Magyarország emléke, amely nemzeti büszkeségünk és hitvallásunk bölcsője.”

Leginkább az erdélyi és a felvidéki területek elvesztését emlegetik ezzel kapcsolatban, ám nem szabad elfelejteni, hogy Zala vármegyét is sújtotta a békediktátum. Erről Göncz László történész beszélt. Hozzátette, a 100. évforduló kapcsán sokan kutatták ismét ennek a hátterét, így újabb ismeretek birtokában lehetünk.

„1919. májusában Ausztria ott volt Párizsban, igaz, hogy nem döntőszereplőként, de ott volt és lobbizott és Párizsban lobbizott a különböző bizottságok szakértőinél, vagy ha úgy tetszik fő képviselőinél. Ugyanakkor Magyarország nem kaphatott meghívást a békekonferenciára. Amikor Magyarország megkapta a meghívást, az 1919. decembere volt. Úgyhogy amire mi ma emlékezünk és ugye ezt mindenki nyilván tudja az csupán csak egy jelképes esemény. Tehát végül is Trianonba, ha úgy tetszik, semmi nem dőlt el. Tehát sajnos minden korábban eldőlt.”   

A megemlékezés végén mindenki elhelyezhette az emlékezés koszorúját, mécseseket és virágokat a Várkertben álló emlékműnél.

Lendvai Bianka - Keszthelyi TV

| 2024. jún. 4. kedd 19:15 | Keszthely
104 éve írták alá a trianoni békediktátumot, az évfordulón megszólaltak a keszthelyi harangok.
| 2023. jún. 5. hétfő 14:43 | Keszthely
Keszthelyen is megemlékezést szerveztek a nemzeti összetartozás napján.
| 2022. jún. 6. hétfő 17:28 | Keszthely
A nemzeti összetartozás napján Keszthelyen is minden évben megemlékeznek az eseményekről.
| 2022. jan. 10. hétfő 15:43 | Keszthely
Új szemszögből mutatja be a dokumentum-játékfilm a trianoni békediktátum eseményeit.
| 2021. nov. 2. kedd 16:41 | Keszthely
A társaságból mintegy 60-an vettek részt a Festetics-kastélyban rendezett eseményen.
06:00
Szignatúra
06:30
Hittel,lélekkel
06:40
Göcsej Filmfesztivál
07:00
Híradó
07:15
07:45
Göcsej Filmfesztivál
08:31
Egy csipetnyi szó
09:00
09:30
Hittel,lélekkel
09:40
Göcsej Filmfesztivál
Cím:
8360 Keszthely, Kossuth L. u. 45.
Telefon: 06 83 / 320 200
Mobil: 06 30 / 427 7341
 
Weboldalunkon cookie-kat (sütiket) használunk, hogy személyre szóló szolgáltatást nyújthassunk számodra.