Tárogató kísérte a Gyenesdiási Dalárda katonadalait a megemlékezésen. Dr. Szántó Endre egy Don-kanyarban írt tábori levelezőlapból idézett. A helytörténész azt mondta, a doni katasztrófában néhány nap alatt több mint százezer magyar katona sebesült meg, halt meg, tűnt el vagy esett hadifogságba.
„A fegyverzet és felszerelés a németekhez képest hiányos, és korszerűtlen volt. A nyár folyamán a folyó nyugati partján maradt szovjet hídfők felszámolására tett sikertelen kísérlet során mintegy 26-27 ezer magyar katona vesztette életét. A tiszti kar 20%-a, a legénység 15%-a, és a munkaszolgálatosok 6%-a esett el, halt meg, került hadifogságba, vagy sebesült meg 1942 október 1-éig.”
A megemlékezés mellett ezúttal kiállítással is emlékeztek a világháborúk áldozataira. Lakits Attila első világháborús hadifogolylevél-gyűjteményének egy részletét tárják a közönség elé.
„Ennek az eseménynek a színesítésére, meg megemlékezés céljából kértünk meg egy elszármazott gyűjtőt, - aki most Pécsett él, de amúgy gyenesdiási – és az ő első világháborús hadifogoly levelezéséből egy kis szemelvényt, - mert ez csak egy kis töredéke, ami itt van az ő hatalmas gyűjteményének – ezek az Orosz hadifogolytáborból írt képes és egyéb levelező lapok, ami a falon és a tárolóban láthatóak most.” - avatott be minket Hársfalvi Györgyné, a József Attila Művelődési Ház és Könyvtár dolgozója.
A tárlat a hónap végéig látható a Községházán. Január 30-án és 31-én közönségtalálkozón személyesen mutatja be az érdeklődőknek a leveleket Lakits Attila.
Pelikán Péter - Keszthelyi TV