Fehér, rozé és vörösbor is szerepelt a kínálatban a jubileumi rendezvényen. A Magyar Borok Mustráján kizárólag hazai szőlőfajták nedűit vonultatják fel. A válogatásban a kezdetektől egy helyi borkereskedő segít. A rendezvény célja, hogy népszerűsítse a magyar borokat és megismertesse a közönséggel a ritka fajtákat is.
„Barátokkal jöttünk. Eddig minden évben itt voltunk, amikor lehetséges volt. Az utóbbi egy-két évben ez nem volt lehetséges. Én is borász vagyok egyébként, kertészmérnökként végeztem itt Keszthelyen. Szeretjük végigkóstolni a magyar borokat, hogy tudjuk, hogy éppen hol tartanak az aktuális trendek.” - mondta egy résztvevő, Tóth Roland.
Az idei bormustrát Dr. Bakonyi Károly emlékének ajánlották. A cserszegtomaji szőlőnemesítő egész életét az ültetvényeken töltötte. Szakértelmével és életművével rangos nevet vívott ki a szakmában. Tudásával és tanácsaival mindig segítette borásztársait. Szívügye volt a magyar borkultúra ápolása és továbbörökítése. Megalapította a Da Bibere Zalai Borlovagrendet, amelynek elnök-nagymestere, Dr. Brazsil József a jó bor titkát is megosztotta a résztvevőkkel.
„Alapjában véve, ami finom szőlőből készült, abból mindenből finom bor lesz. Összhang legyen egy borban. Nekem nagyon finom egy csabagyöngye bor is, hogyha annak egyetlen alkotórésze sem lóg ki. A nagy boroknál meg ugyanígy van, hogy a sava, az aromái, az illatvilága, az alkoholtartalma rendben legyen.” - tájékoztatott a Da Bibere Zalai Borlovagrend elnök-nagymestere.
A borfogyasztás rangos helyet foglal el a magyar kultúrában. A hazai nedűk külföldi versenyeken is előkelő helyen szerepelnek és számos országban ismertek. Az elmúlt két évben a járvány miatt elmaradt a Magyar Borok Mustrája. Most a 10. alkalomra több újdonsággal is készültek.
„Molinókkal sikerül bemutatni Karcsi bácsi életútját. Ehhez kapcsolódik egy kis nyomtatvány, kiadvány, ami ezeknek a molinóknak az anyagát tartalmazza. Erre az eseményre kifejezetten készült egy logózott borospohár is. A bormustrának a részét képező előadások alkalmával is megemlékezünk erről a világszinten ismert, környékbeli szőlőnemesítőről, Dr. Bakonyi Károlyról." - emelte ki Osvald Bálint, a Goldmark Károly Művelődési Központ igazgatóhelyettese.
Az előadásokon többek között szó volt az őshonos szőlőfajtákról és a Hungarikumok közösségépítő hatásáról is hallhattak a résztvevők. Képzőművészeti kiállítás is nyílt. A tárlatra helyi művészek és az Országos Képző- és Iparművészek Társaságának alkotói hozták el a műveiket.
Regman Karola - Keszthelyi TV