2021-ben 7,1%-os volt a gazdasági növekedés hazánkban. A foglalkoztatási ráta 73%, ez közel teljes foglalkoztatottságot jelent. Ma már nem a munkanélküliség jelenti a problémát, a cégek többsége munkaerőhiánnyal küzd. Zala megye gazdasága is nagyon sokat fejlődött az elmúlt évtizedben.
„Zala megy gazdasága 2010 óta több mint a másfélszeresére erősödött. Ezt úgy kell értelmezni, hogy Zala megyében nincs azért az a nagyon nagy vállalat, nincs egy Audi, nincs egy Mercedes, ami idejött, és hirtelen elkezdett növekedni. Ezt a másfélszeres növekedést, ezt a Zala megyében működő kis és közepes, alapvetően magyar tulajdonú vállalatok érték el. Tehát azt jelenti, hogy ők erősödtek ez alatt az időszak alatt.” - mondta Dr. Palkovics László innovációs és technológiai miniszter.
Az elmúlt évben megerősödött az informatikai és a műszaki terület, valamint az építőipar. Hazánk az innovációban és a kutatásfejlesztésben is élen jár. A kormány több formában is segíti a cégeket, a kisvállalkozások háromszor annyi támogatást kaptak, mint a nagyok. Zala megyében a gazdaság több szegmense is megtalálható, így a turizmus és az agrárium is.
„A vállalkozásokra is igaz az – mit én is évek óta mondok – hogy muszáj településtáblákon túl látni és azon túl gondolkodni a városvezetőknek, településvezetőknek, és természetesen a vállalkozóknak, de ők ezt teszik ettől függetlenül is. Ezért nagyon érdekes, hogyha a választókerületet nézzük, akkor alapvetően mivel nagy a választókerület, az ország harmadik legnagyobb választókerülete a miénk. Ezért nagyon fontos, hogy különböző régióiban különböző gazdasági szegmensek az erősebbek.” - tájékoztatott Nagy Bálint kormánypárti országgyűlési képviselőjelölt.
Keszthelynek alapvetően a turizmus területén kell megállnia a helyét. Bár az elmúlt két évben a járvány nehéz helyzetbe hozta az ágazatot, több rekord is megdőlt a Balatonnál. Ez főleg a belföldi vendégeknek köszönhető. Zalát leginkább a kis, családi vállalkozások jellemzik, amelyeknek elsősorban a generációváltással és a digitalizációval kell megküzdeniük.
„A családi vállalkozások esetében a generációváltás különösen nagy kihívás, hiszen az első generációváltás esetén mintegy 30%-a marad csak meg a vállalkozásoknak. A digitalizáció is egy rettentő nagy kihívás. A Zala Megyei Kereskedelmi és Iparkamara ebben igyekszik segíteni a vállalkozásokat, információ és tudásátadással, tapasztalatcserével, jó gyakorlatok átadásával.” - emelte ki Kovács Dezső, a Zala Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.
Az Amazon Házban a térség vállalkozói és gazdasági szakemberei gyűltek össze. A prezentációt követően kötetlen beszélgetésre is lehetőség volt.
Regman Karola - Keszthelyi TV