Vödörrel locsolták a néptáncos lányokat Gyenesdiáson. A frissítő vizet természetesen locsolóvers előzte meg.
„Természetesen piros tojást kell adnunk a fiúknak. Ezeket tegnap este csináltuk” - mondta Dongó Zsófia.
A táncosok az elmúlt években a házaknál locsoltak. A tavaly elkészült Miska pince adta az ötletet, hogy itt autentikus helyszíne lehet ennek a szép hagyománynak.
„Megköszönjük ezzel a locsolással, hogy egész évben velünk táncoltak a tánccsoportunk tagjai, illetve fiatalodjanak meg ők is a tavasszal és virágozzanak ki szépen azt lehet mondani erre” - nyilatkozta televíziónknak a szervező Dongó Árpád.
A húsvéti locsolás termékenységvarázsló rítus. Eredetének egyházi magyarázata részint a keresztelésre utal. A szokás arra a legendára is visszavezethető, amely szerint locsolással akarták elhallgattatni a Jézus feltámadását hirdető jeruzsálemi asszonyokat.
Kordélyba pattanhattak és állatokat is simogathattak a gyerekek a Majormúzeumban. Népszerű volt a malomjátszó csúszdája és családi kincskeresőt is hirdettek.
„Nagyon gyerekbarát. – Igen, igen, azt látjuk, hogy mindenki nagyon élvezi, mind az állatokat, mind a környezetet” - vélekedett a Körmendről érkező Mátyás József és felesége.
Frissen sütötték a kalácsot, a kakaót pedig házi tejből készítették. A húsvéti piknikkel nyitották meg az ötven éves múzeum évadát.
Horváth Zoltán, a kiállítóhely vezetője: „Helye van az olyan rendezvényeknek, amelyek ősink kultúrájából ezeket a nagyon szép és nemes dolgokat, hagyományokat, ünnepeket tovább viszik.”
A jubileum jegyében nagyszabású rendezvényekkel és új kiállítással is készül a Georgikon Majortörténeti Kiállítóhely.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV