Minden ételkészítésnél fontos a higiénia. Nyáron még körültekintőbbnek kell lenni. A meleg ugyanis elősegíti a mikrobák szaporodását, ezért több ebben az időszakban a fertőzés. Az éttermeknek az úgynevezett HACCP-rendszer szerint kell az élelmiszerekkel dolgozniuk. Ennek célja az élelmiszer-biztonság elérése.
„Nagyon nagy kiemelt jelentőséget fordítunk ilyenkor nyáron a meleg miatt a hőkezelésekre, a tárolási láncra, magára a beérkező áru minőségére, hány hőfokon vesszük át az árut. Odafigyelünk arra, hogy ami megérkezik áru, azonnal bekerüljön a megfelelő tárolási helyére a hűtőkamrába, hogy a hűtőlánc ne szakadjon meg ezeknek a termékeknek a hőmérséklete. Különös figyelmet fordítunk a hőkezelésekre.” - osztotta meg Szücs Attila séf.
Az étteremben ebben az időszakban inkább olyan típusú ételeket főznek, amelyek hamar elkészíthetőek és nem igényelnek hosszú tárolási időt. Így tudják megőrizni azt a frissességet, amelynél nem fordulhat elő a probléma.
Azonban nem csak az éttermekben, otthon is figyelni kell. A Nébih évek óta hívja fel az emberek figyelmét a veszélyre. A leggyakoribb fertőző források lehetnek a nyers tojás, a nyers hús és a mosatlan vagy fertőzött vízzel tisztított zöldségek, gyümölcsök. Az ételek az elkészítés során is szennyeződhetnek, ha például a nyers hús és tojás elkészítését nem különítik el megfelelően a többi élelmiszertől.
„A mentesítésünk is már több évtizede folyik több-kevesebb sikerrel. Most úgy tűnik, hogy vissza tudjuk szorítani a szalmonella-baktériumokat, de sajnos azért azt el kell mondanunk, hogy emiatt az együttélés miatt és a baromfiiparban alkalmazott technológia miatt sajnos még ma is előfordul, hogy a boltokban szalmonellával szennyezett baromfit vásárolunk. Tojással is ez a helyzet.” - ismertette Dr. Pleva György a Néhib élelmiszer- és takarmánybiztonsági igazgatója.
A szalmonella a tojóállat szervezetébe is belekerülhet, de a tojás összegyűjtésekor is szennyeződhet az élelmiszer. A megbetegedések legnagyobb része otthonainkban alakul ki. Ha odafigyelünk a higiéniára, elkerülhető a betegség.
„Nem csak a szalmonella, hanem nagyon sok nyári hasmenős vírus is fenyeget bennünket. A tünetek általában a hányinger, hányás, erős hasmenés, láz kísérheti. Kisebb gyermekeknél nagyon hamar a kiszáradás veszélye fennáll. Tehát minél előbb folyadékpótlást kell kezdeni. Hányáscsillapító mindig legyen a szülőnél, illetve a bélflórát helyreállító recept nélküli készítményeket érdemes magunknál tartani.” - hívta fel a figyelmet Dr. Boldizsár Ágnes háziorvos.
A szalmonellafertőzés a legtöbb esetben enyhe lefolyású és nem jár szövődményekkel. Amennyiben azonban a tünetek nem enyhülnek, azonnal orvoshoz kell fordulni.
Lendvai Bianka - Keszthelyi TV