A Szent Mihály kápolna hazánk egyetlen fogadalmi halászkápolnája. A legenda szerint 1729-ben 40 halász szerencsésen megmenekült egy pusztító viharból. Hálából emelték a dombtetőn a kápolnát, mely ma Vonyarcvashegy jelképe és legfőbb látványossága.
1994 óta rendezik meg a 40 halász emléknapot, mely egyben a balatoni halászok napja. A kápolna alatt álló emlékhelynél az önkormányzat, a művelődési ház és a Szent Mihály-hegy Védő és Vendégváró Egyesület képviselői koszorúztak. A háló volt a halászok és a falu legnagyobb értéke, ezt próbálta menteni az a hat halász is, akik a legenda szerint életüket vesztették 1729-ben.
„Ez biztosította a település számára a megélhetést. Mai hasonlattal élve az összetartozás, az összekapcsolódás jelképének lehetne nevezni. A háló egyben biztonság is, ami csapatmunkára késztet, a közös gondolkodást erősíti” - nyilatkozta Kovács Balázs alpolgármester.
Szentmisét is celebráltak az emléknapon. Kerekes Zoltán, Vonyarcvashegy és a szomszédos települések új plébánosa első alkalommal misézett a Szent Mihály kápolnában. Hamarosan megújul az épület. Az egyházközség 80 millió forint támogatást nyert erre a célra. Kicserélik az elöregedett tetőszerkezetet és héjazatot. Korszerűsítik a nyílászárókat, kívül-belül megújul az épület a műemléki előírásoknak megfelelően. A hegy lábánál parkot alakítanak ki és vizesblokk is épül. A vallási és turisztikai szempontból is népszerű kápolnánál ez régóta várt hiánypótlás. Az önkormányzat az egyházközséggel, a polgárőrséggel és 23 éve alakult Szent Mihály-hegy Védő és Vendégváró Egyesülettel pályázott.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV