A Helikon muskotály szőlőn is látszik, hogy az érett bogyók mellett több éretlen is van. Ez több szőlőfajtára is jellemző. Az intenzív napsütés miatt ugyanis a fürtök külső oldala jobban érett, ráadásul a csapadékhiány miatt a szőlő is takarék üzemmódra kapcsolt. Az aszály a savtartalomra és a cukorfokra is hatással volt.
„20-a utáni időszakban egy próbaszüretet végeztünk a cserszegi fűszeresből. Amit nagyobb mennyiségben leszedtünk, ott is az volt a tapasztalat, hogy a cserszegi fűszerest ugyan 18 mustfokkal le tudtuk szüretelni, de addig, amíg a tavalyi évjáratban borzasztó magas volt a savtartalom, az idei évjárat mellett már a 18-as cukorfoknál is azt tapasztaljuk, hogy szinte kritikus értéken van a szőlőnek a savtartalma.” - tájékoztatott Szládovics László, a MATE Georgikon Szőlészet szőlészeti telepvezetője.
A Georgikon szőlészete csaknem 2 hónapon keresztül nem kapott csapadékot. Az elmúlt napokban nagyjából 20 mm eső esett, ez némileg higította a cukorfokot és a savtartalmat. Az ültetvényen a Nektár fajtával kezdték meg a szüretet. A szőlőfürtök lemetszésében minden évben részt vesznek a campus szőlész-borász hallgatói is. Az idéntől új szakképzés is indul Keszthelyen.
„A szőlész-borász felsőoktatási szakképzés a kezdetektől fogva, tehát amióta ez a képzési forma indult, azóta folyamatosan beiskolázzuk. Ez idén sincs másképp, fog indulni a szak természetesen. Emellett egy bor- és gasztroturizmus szakirányú továbbképzés engedélyeztetését, illetve jóvá is hagyták a képzést. Ez egy diplomások számára szóló képzés, aminek a felvételi határideje a napokban jár le.” - emelte ki Dr. Lukács Gábor, a MATE Georgikon Campus oktatási campus főigazgató-helyettese.
A cserszegi szőlőtelep története még a Festeticsek idejére nyúlik vissza. Ma nem csak a termesztés, hanem az oktatás és a kutatás is a szőlészet fókuszában van. Több kísérleti ültetvény is van, az eredmények nem csak itthon, hanem külföldön is nagy érdeklődésre tartanak számot.
Regman Karola - Keszthelyi TV