Már tízévesen több órát „tiktokoznak” a gyerekek – derül ki egy friss felmérésből. A kínai videómegosztó oldal mellett az Instagram a menő. A Facebookot viszont a legtöbb tini nem is használja. A felmérés szerint a 10-15 évesek egy átlagos hétköznapon közel 2 órát, hétvégenként majdnem 3 órát töltenek a világhálón okostelefonjukkal.
Elsősorban egymással kommunikálnak az okoseszközökön a diákok. Varga László informatikatanár szerint ez a személyes kapcsolatok rovására megy. A tapasztalat azt mutatja, hogy nagyon jól kezelik az okoseszközöket és bármilyen feladatot kapnak, ezekkel keresik rá a megoldást: „Hiába kezeli nagyon jól ezt az okoskütyüt, viszont ha leül egy számítógép elé, ahol olyan problémát kéne megoldani, amit informatika órán kell, tehát szövegszerkesztés, képszerkesztés, vagy bármilyen egyéb, táblázatkezelés funkció, ahhoz viszont semmi. Mindent a telefonnal akar megoldani, pedig igazán kicsi a képernyő. De ő meg tudja azzal oldani. Mondom, nem tudod megoldani, de hát ő azzal meg tudja oldani.”
A pedagógus úgy látja, az iskolában már nem tudják korlátozni ezt a korosztályt, ezt a szülőnek kell megtenni, fiatalabb korban. Hiába kapcsolják ki a wifi elérést, a legtöbb gyereknek korlátlan internet előfizetése van. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, valamint a Magyar Elektronikus Műsorszolgáltatók Egyesülete az óvodások és kisiskolások korosztályát is vizsgálta.
„A kutatás egyértelműen jelezte, hogy 7-8 éves korra minden ötödik magyar gyereknek van okostelefonja. Magyarul az alsó tagozatosok egy jelentős részének, 25-26 százalékának már ekkor van okostelefonja. Majd ez a százalék és ez a szám hatalmasat ugrik a felső tagozatra és azt kell mondanunk, hogy - kevés kivétellel – majdnem minden felső tagozatosnak, 13-14 éves korára ma Magyarországon bizony okostelefonja van” - nyilatkozta dr. Tóth Csaba, a Magyar Elektronikus Műsorszolgáltatók Egyesületének elnöke.
A kisgyerekek elsősorban játszanak és hosszabb videókat, meséket néznek az okostelefonon. A közösségi média a felsősöknél jelenik meg. A kutatás feltárta, hogy a szülők és pedagógusok is tartanak attól, hogy nem kívánt tartalmakkal találkoznak a fiatalkorúak.Azt a veszélyt is látják, hogy a túl sok telefonozás miatt csökken a fizikai aktivitás, mozgásszegény életmód alakul ki.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV