Napi szinten érkeznek csaló e-mailek és SMS-ek a lakossághoz. Bankok, futárok vagy akár telefontársaságok nevében is jelentkeznek az adathalászok. A bankkártyás fizetés és utalás a legnépszerűbb, már az apróhirdetések oldalain is lehet találkozni csalókkal. A legjellemzőbb elkövetési módszer, hogy az eladó hirdetésére jelentkezik a vevő és e-mailben egy hivatkozást küld neki. A sértett a hivatkozást megnyitva a navigált oldalon megadja a bankkártya adatait, majd ezt követően a csaló azokkal visszaélve hajt végre tranzakciót. Egyre nehezebb kiszűrni a bűnözőket, azonban odafigyeléssel elkerülhető a baj.
„Az első dolog, amit tehetünk, mindenképpen gyanakodjunk, hogyha valami annyira jónak tűnik, hogy az nem feltétlenül igaz. A második jelzés, amire mindenképpen érdemes odafigyelni, az az, hogy a csaló, az jellemzően megpróbálja előre elkérni azokat az összegeket, amelyet a szolgáltatás ellenében szeretne elkérni. Ez megint egy nagyon komoly intőjel lehet. Különösen akkor, hogyha megpróbálja a beszélgetés, az alkudozás során úgymond kivinni a beszélgetést egy olyan nem ellenőrizhető vagy nehezen ellenőrizhető csatornára, valamilyen közösségi média vagy másik chat-program, ahol a kereskedő vagy az apróhirdetési oldal nem feltétlenül tudja ellenőrizni azt, hogy mi történik.” - mondta el Dr. Krasznay Csaba kiberbiztonsági szakértő.
A szakértő szerint a harmadik jel lehet, hogy olyan beszélgetésekbe mennek bele a csalók, amelyek sürgetőek. Hozzátette, az elmúlt félévben korábban feltört felhasználói fiókokon keresztül érkeznek a hamis megkeresések. Érdemes utánajárni a kereskedő előéletének. Ha túlságosan friss a regisztrációja vagy régóta nem bonyolított tranzakciót, mindenképpen gyanakodjunk. Banki, előfizetéssel és futárszolgálattal kapcsolatos csalásokról a Keszthelyi Rendőrkapitánysághoz is több bejelentés érkezett az elmúlt időszakban.
„Hogyha ilyen hívást kapunk vagy ilyen e-mailt, vagy üzenetet, hogy töltsük le ezt az alkalmazást, hogy megelőzzük az esetleges adathalászokat, ezt azonnali hatállyal töröljük a telefonunkból, ne tekintsük relevánsnak, mivel ezek mind-mind csalók. Az igazi ügyintézők nem fognak tőlünk adatokat kérni.” - osztotta meg Sváb Erika kiemelt bűnmegelőzési főelőadó.
Az online csalások megelőzésére indították el a KiberPajzs nevű oktatási és kommunikációs együttműködést. Az alapító és csatlakozó szervezetek célja, hogy felhívják a különböző csalásokra a figyelmet, valamint, hogy segítsék megvalósítani a hatékonyabb pénzügyi kibervédelmet.
Lendvai Bianka - Keszthelyi TV