Évek óta együtt emlékezünk meg a holokauszt áldozatiról a keszthelyi zsinagógában. Nemcsak egy vallásról, nemcsak egy népről szól hanem mindannyiunkról - mondta beszédében Kovács Viktória alpolgármester. Hozzátette, a 20. század olyan ítéletekről szól, ami a mai napig hatással van ránk.
1944-ben két gettót alakítottak ki Keszthelyen. Június 20-án hajnalban számolták fel ezeket és indították útnak Auschwitzba a környékbeli zsidóságot. Az elhurcoltak közül csak kevesen tértek vissza. Az áldozatok tizede élte túl a vészkorszakot. Faith Aser rabbi beszédében elmondta nemcsak megemlékezni jöttünk ma ide, hanem megerősíteni a hitünket és vallásunkat.
A zsidóság megtalálta a kitörési pontot – mondta Szarka Lajos. Keszthelyt idegenforgalmi központtá, egyetemi és kereskedő várossá kellett alakítani. A város fejlődésében a modern polgári korban meghatározó szerepet játszott a zsidó közösség, amelynek máig érezhető a hiánya a város életében – fogalmazott a történész. Az évfordulón Dr. Büchler Sándor keszthelyi főrabbiról és a zsidó állam megalapításának 77. évfordulójáról is megemlékeztek.
„Ilyen módon Keszthely visszaszerezte a korábbi fényét és regionális központtá vált. Ebben a zsidóságnak rendkívül nagy szerepe volt, hiszen a hitélet, a kereskedelem, az ipar, a szabad értelmiségi pályát pozícióit töltötte be és az általa létrehozott üzletekkel, házakkal kialakult a belvárosnak a mai eklektikus, romantikus arculata."- hangsúlyozta Dr. Szarka Lajos történész.
A Keszthelyi Hitközség tagjai, a megemlékezés résztvevői köveket helyeztek el a mártírhalálba hurcolt és munkaszolgálatban elpusztítottak emlékművénél. A keszthelyi zsidó közösség kitartóan őrzi emlékeit és egyben a reményt is, hogy a zsidóság nemcsak múlt, hanem a jelen és a jövő része is.
Kovács-Lenkai Petra -Keszthelyi Televízió