Ezen a héten aratják a nádat a Balaton déli partján. Egy gödöllői vállalkozó kétéltű nádarató géppel és kézi szerszámokkal is érkezett a helyszínre, ezekkel tudnak megtisztítani néhány száz méter hosszú partszakaszt. A gumitalpas jármű vágóadapterrel van felszerelve, a vízszint felett 10 centiméterrel vágja el a száraz növény szárát. Az időjárási körülmények nagyban befolyásolják a munkát, a tökéletes feladatelvégzéshez minimum 10 centiméteres jégre lenne szükségük a szakembereknek.
„Elsősorban nagy körültekintést igényel a balatoni nádvágás. Elsősorban nagyon komoly engedélyeztetési folyamaton kell végig mennie a projektnek ahhoz, hogy legálisan lehessen nádat vágni. És amikor megvannak ezek az engedélyek, akkor is elég komoly kötöttségekkel járnak és azokat maradéktalanul tudni kell teljesíteni. Ez vonatkozik a hulladékkezelésre vagy magára a vágási technológiára és ez elsősorban, ami a legfontosabb.” - mondta el Kovásznai-Szász Gergely ügyvezető igazgató.
Az időablak nagyon rövid, minden évben december 1. és február 15. között van lehetőség a nádaratásra. Ez február 28-ig hosszabbítható meg, idén 20-ig kaptak még halasztást. Ennek elsősorban környezetvédelmi és nádállomány védelmi okai vannak. A vegetációs időszakban a nádhoz már nem szabad hozzányúlni. Vízminőségi szempontból azonban nagyon fontos a nádaratás. A Balatonon 1200 hektárnyi növény található, ebből 400 hektár természetvédelmi oltalom alatt áll. A megfelelő vízminőséghez 250-300 hektárt kellene évente eltávolítani. 2021-ben 77-et, ’22-ben 52-t, idén pedig 62 hektárt tudnak learatni.
„Ugye a nádvágás tekintetében két típust különböztetünk meg. Az egyik az a vízminőségi nádvágás. Ez a tó vízminőségének a javítását szolgálja, az öntisztulási folyamatát. A másik a haszon nádvágás. Ez az értékes nád ipari felhasználását jelenti.” - osztotta meg Horváth Angéla a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság műszaki igazgatóhelyettese.
Az Országos Vízügyi Főigazgatósághoz az önkormányzatoktól, egyesületektől és magánszemélyektől összesen hetven nádvágási kérelem érkezett. Részükre mintegy 20 hektárnyi területre adtak ki vágási engedélyt. A nádasállomány a Balaton öntisztulási folyamatához járul hozzá. Többek között oxigénnel látják el az aljzatot, fizikailag és kémiailag is szűrik a vizet, valamint mikroélőlények sokaságát rejtik. Az OVF adatai azonban azt mutatják, hogy a Balatonnál évek óta nem tudják teljesíteni a nádgazdálkodási tervet, mert nem áll rendelkezésre elegendő infrastruktúra.
Lendvai Bianka - Keszthelyi TV