Nagy érdeklődés övezte a postagalambokat. A Balatoni Múzeum előtt gyorsan előkerültek a szállító ládákból a madarak, majd az érdeklődők maguk röptethették meg őket.
„A facebookon megláttuk, hogy vannak ilyen programok. A család valamennyire – legalábbis az én részemről – benne van a mezőgazdaságban és így valamennyire a tenyésztés is, madarakkal is és kíváncsiak voltunk erre a programra” - nyilatkozta Nyári Bendek.
Egykor üzenetek szállítására, ma már inkább csak sport- és hobby célból tenyésztik a postagalambokat. A madarak különleges tájékozódási és hazatalálási képességének titka ma is tudományos vita tárgya.
Nagy Endre a Magyar Postagalamb Sportszövetség 14. Nyugat-Dunántúli Versenykerület elnöke. 30 éve foglalkozik ezekkel a madarakkal.
„Egyszerűen kell egy olyan bekattanás, valami, ami miatt te úgy döntesz, hogy neked ez tetszik. Ugyanúgy valamiért az emberek kutyát tartanak, valamiért macskát. Nehéz ezt így megfogalmazni. Nagyon komplex maga a sport, nagyon sok időt, energiát és anyagi befektetést igényel, ha komolyan szeretnél vele foglalkozni. A szépsége? Hazamész, kimész a galambokhoz, nyugodt körülmények között. Igazából sokan stressz oldónak használják, de ezt most szó szerint kell érteni.”
Egy gyöngybagollyal is megismerkedhettek a családi napra érkezők. Ez a faj minden földrészen előfordul. Hazai állományát a 2000-es évek végén 800-1000 párra becsülték. Legnagyobb ellensége az ember, az élőhelyvesztés, a költőhelyek megfogyatkozása, az útmenti elütések. A bemutatón a gyöngybaglyok védelmére is felhívták a figyelmet.
A kreatív műhelyben is minden a madarakról szólt. A hajlított drótra gyöngyöt fűztek a gyerekek, de madaras színezők is készültek.
Tavaly ősszel nyílt meg a Madarat tojásáról című természettudományos kiállítás a Balatoni Múzeumban. A tárlat az intézmény madártojás kollekciójára épül, amely 111 faj fészekaljait őrzi. Ehhez a kiállításhoz kapcsolódva szervezték meg a tavaszköszöntő családi napot.
Németh Péter múzeumigazgató: „Hamarosan madarak és fák napja is van és idén ünnepeljük ornitológus, természettudós, múzeumalapító Lovassy Sándor születésének 170- évfordulóját és idén 125 éve született Fekete István is. Ezek a kapcsolódási pontok a családi naphoz, melynek a fő tematikája a madarak és Fekete István.”
A Balatoni Múzeum célja, hogy rendszeresen szervezzen a saját gyűjteményére alapuló természettudományos kiállításokat. Ezekhez igyekeznek a mostanihoz hasonló kísérőprogramokat szervezni.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV