Népviselet napját rendeztek Zalaváron - immár negyedik alkalommal. A népviseletek sokszor generációról generációra öröklődnek. Régebben a vasárnapi miséken és ünnepnapokon is felvették a díszes ruhákat, ma már csak ritkán kerül elő a szekrényből. Erre jó alkalom ez a program. A balatonmagyaródi Kendermagos Dalkör a kezdetektől részt vesz a rendezvényen. "Nagyon szeretjük a viseletünket hordani. Mindig az alkalomhoz illően öltözködünk, de általában zalai népdalokat énekelünk a kendermagos dalkörön belül. Szoros családi és baráti szálak kötnek minket egymáshoz. Ez a rendezvény nagyon jó lehetőség arra, hogy megmutassuk magunkat, a népviseletünket, és talán egy kicsit sikerül továbbadni az utókor számára is" - így vélekedett a dalkör vezetője, Horváthné Zsovár Katalin.
A közeli közösségi házban népviseletes babákat, a valódi ruhákat, az aSzakkör keretein belül készített tárgyakat állították ki. Az egykori ruházatokkal jó tisztában lenni. "Hallottam olyanokat, hogy vannak olyan országok, ahol az államfő népviseletben jelenik meg az országos rendezvényeken. Hát odáig nem jutunk el, de az, hogy most ma itt Zalaváron rengeteg asszony jött a helyi viseletben és megismertem: ezek között volt olyan, ami teljesen eredeti viselet volt. Ez azt gondolom, hogy nagyon fontos" - ez Molnárné Riskó Erzsébet Király Zsiga-díjas népi iparművész véleménye.
A népviselet napján sok programmal várták az érdeklődőket. Az első évben kizárólag a helyi asszonyok öltöztek be, pár emberrel egy-két környékbeli településről, de mára már nyolc község képviselteti magát. Mohácsi Nikolett szervező elmondta: "Körülbelül 60-80 főre számítunk a rendezvényen. Mindegyikük a településük népviseletét öltötte magára. Ebben a térségben, a Kis-Balaton térségében a bő szoknya és a gyöngyösnecc a jellemző, főleg ezt láthatjuk rajtuk. Számunkra azért fontos ez a rendezvény, mert minden évben látjuk, hogy egyre többen jönnek, nagyon várják és az értékeket tovább örökítjük."
A főszervező, Mohácsiné Haraszti Ilona mellett Zalavár község önkormányzata és a Zalavári Minősített Közösségi Színtér áll a rendezvény hátterében, ráadásul számos önkéntes segíti a lebonyolítást. A település vezetője, Lucz József polgármester is megosztotta gondolatait: "Négy évvel korábban megkeresett ezzel a művelődésszervezőnk, Mohácsiné Haraszti Ilona, ezzel az ötlettel. Én egyből támogató voltam, pozitívan vettem, mivel a népviselet és a hagyományok őrzését, identitásunk őrzését nagyon-nagyon fontosnak tartom egy településen. Úgy gondolom, hogy ezzel hírnevet is szerez ezzel Zalavár, ilyen rövid idő alatt, ugyanis a Látópont Hálózat tagja lettünk."
A közös gondolkodás garantálja, hogy a Népviselet Napja élő hagyományt teremtsen – talán ez a közösségi élmény élteti tovább leginkább a program valódi célját és azt, hogy ebben első legyen Zalavár a vármegyében.
Tüskés Balázs - Keszthelyi Televízió