A népviselet napja a település hagyományos rendezvénye. Ilyenkor nem csak Zalavárról, hanem a környékről is érkeznek asszonyok és férfiak, akik előveszik a féltve őrzött, sokszor generációkon át öröklődő népviseleteket. Ezek egyik éke a gyöngyös necc, amelyet csak ebben a térségben hordtak. Zalavár másik büszkesége a betlehem, amely végleges állapotát 2013-ban nyerte el. 50 négyzetméterével az ország egyik legnagyobb bibliai életképeként tartják számon.
„Egyre többen látogatják. 2012-ben indult, amikor már egy nagyobb betlehemet építettünk fel. Korábban is volt egy kisebb, de onnan kezdődik a nagy betlehemnek a felépítése. Egyre több a látogatottság, tavaly voltak olyan kisvideók, amiket összesen 205 ezren tekintettek meg, és gyakorlatilag az adventi időszakban, a karácsony előtti időszakban volt, hogy 50-60-an voltak egyszerre a templomban.” - tájékoztatott Lucz József, Zalavár polgármestere.
Zala vármegyében négy település rendelkezik Látópont címmel: Keszthely, Zalavár, Rezi és Kehidakustány. Ez utóbbi a Hagyományőrző Mariska udvarral pályázott sikeresen. Az udvarban nagyon sok rendezvényt szerveznek, ezek közül kiemelkedik a Pajtaszínházi Találkozó, amelyre számos települést hívnak meg. Kehidakustány vezetése szeretné, ha a Mariska udvar minél több programnak adna otthont, és minél szélesebb körben ismerté válna.
„A Hagyományőrző Mariska udvarban minden népművészeti dolog megtalálható: Tehát nagyon-nagyon sok különböző rendezvényünk van, például a Márton-napunk, voltak régebben Pajtaszínházi estek, kézműves foglalkozások a gyerekeknek, nyári tábor. Amire a legbüszkébbek vagyunk, hogy idén már a negyedik Zala Vármegyei Pajtaszínházi Találkozót rendeztük meg.” - emelte ki Sándorné Kovács Nikolett, Kehidakustány közművelődési szakembere.
A tanulmányút résztvevői bejárták a várszigetet, és megismerkedtek a terület történelmével is. Emellett Lucz József, a település polgármestere mesélt az épített vagy feltárt épületekről és azok jelentőségéről. A program jó alkalom volt arra, hogy a különböző települések képviselői megismerjék a Látópont Hálózatot, és átgondolják a saját településükön fellelhető értékeket. Somogyi László Ajkáról érkezett.
„Bányászattal kapcsolatos bányászati múzeum, akkor üveggyárral kapcsolatos a kristály üzem, annak a bemutatóterme. Nagyon szép ligetünk van, amit érdemes lenne mindenkinek megmutatni, a környékünkön nagyon jó kirándulóhelyek vannak, közel van a Somló.” - mondta Somogyi László, az Ajkai Bányász Hagyományőrző Egyesület tagja.
A látópontok kialakítását és hálózatba fűzését a Magyar Közösségépítők Értékszövetsége Egyesület vállalta magára. A projekt célja, hogy a települések megosszák egymással jó gyakorlataikat és megőrizni kívánt értékeiket.
Regman Karola - Keszthelyi TV