Ajánlott hírek
Ajánlott címkék
Egyéb tartalmak
.
oldal
/
kezdőlap / Híreink / Színes / Gyógynövényként tekintsünk a pitypangra
2025. ápr. 23. szerda | Gyenesdiás
Gyógynövényként tekintsünk a pitypangra
Gyógynövényként tekintsünk a pitypangra, ne gyomnövényként. A gyermekláncfű szinte minden részét fel lehet használni. Gyökere, szára, levele és virága is gyógyhatású. Manapság egyre többen alkalmazzák a gyógynövényeket, ám nem árt tudni, hogy mikor, hol és mit lehet gyűjteni.

A kertekben és a közterületeken is még sok helyen csalogatják a méheket a sárga virágok. A pongyola pitypang az első mézelő növények közé tartozik tavasszal, amely táplálékot biztosít a rovaroknak. A legtöbben gyomnövényként tekintenek rá, azonban fontos megjegyezni, hogy kiváló gyógynövény. Szinte minden része felhasználható. Gyökerét inkább ősszel érdemes gyűjteni, de a szárát és leveleit most a legalkalmasabb szüretelni. 

Számos készítményt állíthatunk elő a pitypangból, de nyersen is fogyaszthatjuk. 

„Ilyenkor érdemes például a virágszárból egyet-egyet elrágcsálni, ami bizony jó keserű. De pont ezzel a keserűanyag tartalmával tud nekünk segíteni. Hiszen, hogyha naponta egyet elrágcsálunk, az immunrendszerünket máris tudjuk természetes módon segíteni. Hiszen a keserűanyagok segítik a máj működését, az epe működését és ezáltal természetes immunrendszer helyreállítását is.  A levelét tudjuk szárítani. A legegyszerűbb  kivonási módja a benne levő hatóanyagoknak, az mindig a tea.” - mondta el Wágenhoferné Pohl Magdolna természetgyógyász-fitoterapeuta.

A forrázat máj- és epeproblémákra kiválóan alkalmazható. A virágokból is készíthetünk számos terméket, mint például szörpöt vagy mézet. Olajjal leöntve külsőleg bőrnyugtató hatással is bír. Nagyon fontos, hogy a virágfejeket a déli, napos időszakban kell gyűjteni. A leveleket akár frissen salátákba tépkedve is tudjuk fogyasztani. De nem csak az embereknek hasznos a növény, hiszen a földet is javítja.

„Káliumtartalma miatt a földet és a talajt is javítja és nem kell rá nagyon mérgesnek lennünk, amikor a kiskertekben gyomlálunk. Nagyon gyorsan el tud szaporodni. Akik igazán szép pázsitra vágynak, azért ők mérgelődnek miatta, eléggé gyomosít. Viszont tényleg jó hatással van akár a talajra is és a közvetlen közelében lévő egyéb növényekre is.” - tette hozzá a szakember.

A pitypang friss levelei C, A és B-vitaminokban gazdag, de tartalmaz bórt, káliumot, nátriumot, cinket, vasat, magnéziumot, mangánt és rezet is. 

Április végére már kevesebb helyen látni sárga virágot, de a fehérnek is van haszna. A gyermekek előszeretettel fújják ezeket az elvirágzott részeket. Viszont egyes logopédusok szerint nagyon jók a fújógyakorlatok egyes hangok képzésének a gyakorlására.

Nagyon fontos, hogy növényt gyűjteni, így a pitypangot is csak ott szabad, amely távol van a forgalmas útszakaszoktól. 

Lendvai Bianka - Keszthelyi TV

| 2024. máj. 16. csütörtök 19:15 | Gyenesdiás
Wágenhoferné Pohl Magdolna olyan meséket ír, amik a gyógynövények világát hozzák közelebb a gyerekekhez. A negyedik kötete jelent meg.
| 2023. már. 20. hétfő 13:09 | Gyenesdiás
A Festetics Fűszerkert és Herbáriumban is tartanak ezek felhasználásáról tematikus napokat.
| 2022. már. 16. szerda 14:56 | Gyenesdiás
Tavaszi fáradtság ellen is bevethetőek a természet kincsei.
| 2021. jún. 30. szerda 16:28 | Gyenesdiás
Több helyszínen kínáltak programokat az érdeklődőknek Gyenesdiáson.
| 2020. nov. 17. kedd 14:53 | Rezi
Nagy mennyiségben terem idén a csipkebogyó, a szezonja még mindig tart.
XI. Évfolyam 7. Szám
Megjelenés: 2025. április 11.
00:00
Képújság
06:00
A szomszéd vár
06:34
Zalai krónika
06:49
Göcsej Filmfesztivál
06:53
BMM
07:00
Híradó
07:45
Göcsej Filmfesztivál
08:33
Göcsej Filmfesztivál
09:00
A szomszéd vár
09:34
Zalai krónika
Cím:
8360 Keszthely, Kossuth L. u. 45.
Telefon: 06 83 / 320 200
Mobil: 06 30 / 427 7341
A Keszthelyi Televízió médiaszolgáltatási tevékenységét a Médiatanács a Médiatanács Támogatási Program keretében támogatja.
 
Weboldalunkon cookie-kat (sütiket) használunk, hogy személyre szóló szolgáltatást nyújthassunk számodra.