A kertekben és a közterületeken is még sok helyen csalogatják a méheket a sárga virágok. A pongyola pitypang az első mézelő növények közé tartozik tavasszal, amely táplálékot biztosít a rovaroknak. A legtöbben gyomnövényként tekintenek rá, azonban fontos megjegyezni, hogy kiváló gyógynövény. Szinte minden része felhasználható. Gyökerét inkább ősszel érdemes gyűjteni, de a szárát és leveleit most a legalkalmasabb szüretelni.
Számos készítményt állíthatunk elő a pitypangból, de nyersen is fogyaszthatjuk.
„Ilyenkor érdemes például a virágszárból egyet-egyet elrágcsálni, ami bizony jó keserű. De pont ezzel a keserűanyag tartalmával tud nekünk segíteni. Hiszen, hogyha naponta egyet elrágcsálunk, az immunrendszerünket máris tudjuk természetes módon segíteni. Hiszen a keserűanyagok segítik a máj működését, az epe működését és ezáltal természetes immunrendszer helyreállítását is. A levelét tudjuk szárítani. A legegyszerűbb kivonási módja a benne levő hatóanyagoknak, az mindig a tea.” - mondta el Wágenhoferné Pohl Magdolna természetgyógyász-fitoterapeuta.
A forrázat máj- és epeproblémákra kiválóan alkalmazható. A virágokból is készíthetünk számos terméket, mint például szörpöt vagy mézet. Olajjal leöntve külsőleg bőrnyugtató hatással is bír. Nagyon fontos, hogy a virágfejeket a déli, napos időszakban kell gyűjteni. A leveleket akár frissen salátákba tépkedve is tudjuk fogyasztani. De nem csak az embereknek hasznos a növény, hiszen a földet is javítja.
„Káliumtartalma miatt a földet és a talajt is javítja és nem kell rá nagyon mérgesnek lennünk, amikor a kiskertekben gyomlálunk. Nagyon gyorsan el tud szaporodni. Akik igazán szép pázsitra vágynak, azért ők mérgelődnek miatta, eléggé gyomosít. Viszont tényleg jó hatással van akár a talajra is és a közvetlen közelében lévő egyéb növényekre is.” - tette hozzá a szakember.
A pitypang friss levelei C, A és B-vitaminokban gazdag, de tartalmaz bórt, káliumot, nátriumot, cinket, vasat, magnéziumot, mangánt és rezet is.
Április végére már kevesebb helyen látni sárga virágot, de a fehérnek is van haszna. A gyermekek előszeretettel fújják ezeket az elvirágzott részeket. Viszont egyes logopédusok szerint nagyon jók a fújógyakorlatok egyes hangok képzésének a gyakorlására.
Nagyon fontos, hogy növényt gyűjteni, így a pitypangot is csak ott szabad, amely távol van a forgalmas útszakaszoktól.
Lendvai Bianka - Keszthelyi TV