A kikötő az 1960-as években épült a Csóka-kő-patak volt torkolati szakaszának felhasználásával. A campus oktatási-kutatási igényei miatt újraindult az engedélyeztetés. Kishajóknak 8, csónakoknak pedig 18 kikötőhely biztosított. 6 méter hosszig hajókat, 70 cm merülési mélységig kishajókat fogadhatnak. A tervek között szerepel szigetszerű elektromos rendszer kiépítése és WiFi-elérés biztosítása. Megújult a víziállás. A helyszín a pihenést, a feltöltődést szolgálja és az egyetemi kutatásnak is lehetőséget biztosít.
„Ha valóban a Balaton egyetemeként tartjuk magunkat számon és ez nem lehet kérdés. Hogyha a kollégiumból kinéznek a diákok a Balatont lehet látni és szinte a Balaton-parton vagyunk, akkor azokat az erőforrásokat is próbáljuk egyetemhez méltóan használni, amelyeket megörököltünk elődeinktől és rendelkezésre állnak.” - mondta el dr. Gyuricza Csaba a MATE rektora.
Múlt héten lett nyilvános, hogy a MATE 8 keszthelyi ingatlanját is árulja, köztük a Helikon szálló melletti vízitelepet. A rektor hangsúlyozta, mérlegelni kellett, hogy miket érdemes megtartaniuk. Elmondta, hatalmas ingatlanállományt örököltek. A korábbi 3-4000 fős hallgatói létszám mára 1000 főre csökkent, ehhez kell igazítani az infrastruktúrát. A rektor hozzátette, az eladott ingatlanokból befolyt összeget a keszthelyi campus további fejlesztésére fogják felhasználni.
„Ebbe nem fér bele az, hogy két vízitelepet tartsunk fenn, ez ennyire egyszerű. Az egyik vízitelepet megtartjuk, fejlesztjük, itt ez szolgálja a hajózást, a vitorlás-kikötő, illetve a célunk az, hogy strandot is kialakítsunk és egy szabadidő központtá fejlesszük. A másik viszont, egyébként lehet látni a korábbi években, évtizedekben is, az egy elhanyagolt egy méltatlan meggyőződésem szerint ahhoz a környezethez, amelybe illeszkedik. Nem kívánjuk fenntartani, mert nem szolgálja a hallgatóság, a diákok érdekeit.” - tette hozzá a rektor.
A hétvégi eseményen jelentették be azt is, hogy új szakok indulnak a Georgikonon. Ilyen lesz az agroturisztikai szakirányú képzés, a lovasturizmus felnőttképzés, illetve a vitorlásturizmus felnőttképzés. Az újítást az önkormányzat is örömmel fogadja.
„Rendkívüli helyzet ez a városban, hiszen gyakorlatilag itt van lehetőség arra, hogy ugye a vendéglátóipari szakközépiskola jelenleg középfokú turisztikai szakembereket képez. tehát ha valaki, egy fiatal eldönti, hogy ő a turisztikával szeretne foglalkozni hivatásszerűen, akkor lehetősége van Keszthelyen arra, hogy középfokú szinten és felsőfokú szinten alap, mester és akár posztgraduális szinten is képezze magát a turizmusban a legmegfelelőbb szakirányokba. Úgyhogy mindenképpen a Balaton közelsége, Keszthely turisztikai potenciálja egy fejlesztési pályára áll ezáltal.” - emelte ki Kendeh Gusztáv alpolgármester.
A sajtónyilvános eseményen írta alá az együttműködési megállapodást az egyetem a Magyar Vitorlás Szövetséggel. Együttműködési szándéknyilatkozatot írtak alá a Nyugati Média Kft.-vel.
Lendvai Bianka - Keszthelyi TV