Négy állomásból álló vetélkedőt is szervezett a Nők a Balatonért Egyesület keszthelyi csoportja a Balaton partján megrendezett hagyományos víz világnapi programon. Az óvodás és iskolás korú gyerekeknek különféle ügyességi feladatokat kellett végrehajtani, mint például puzzle-kirakó, közmondások párosítása, köveken lévő betűkből értelmes gondolat alkotása, vagy például vízzel kapcsolatos kérdésekre kellett válaszolni. "Az első feladatban egy puzzle-t kellett kirakni. Egy olyan kép volt ott, ami egy gleccseres kép. A második feladat pedig: kavicsokból ki kellett rakni egy szót. A többi feladatot még nem csináltuk meg, de én egyelőre nagyon élvezem" - mondta el az egyik résztvevő, Farkas Csenge.
Az ovisok nem csak a feladatok megoldásában jeleskedtek, hanem a színpadon is bemutatták, milyen ügyesek. A programot az egyesület elnöke nyitotta meg. Kovács Viktória alpolgármester kiemelte: “Nagyon fontos a víz, itt van körülöttünk és vigyáznunk kell rá.” A rövid megnyitót követően megkoszorúzták a Balatont, a gyerekek és szüleik gyűrűjében. Dóber Bettina a családjával érkezett: "Lejöttünk a víz világnapját megünnepelni a családdal. A gyerekeknek volt egy nagyon szép műsora itt a Balaton-parton, az óvodásoknak és nagyon szép megemlékezést hallottunk. Pár szép gondolatot a vízről, hogy miért fontos az emberiségnek ezeket a vizeinket védeni, a gleccsereket is többek között. És most megkoszorúztuk a Balatont ezzel a gyönyörű koszorúval. Örülünk, hogy részesei lehettünk ennek az eseménynek."
A Nők a Balatonért Egyesület nem csak ezzel a gyerekeknek és szüleiknek szóló programmal, hanem egyébként is kiemelt figyelmet fordít a vízvédelem fontosságára. Az idei víz világnap mottója: „Őrizzük meg gleccsereinket!” A globális felmelegedés hatására a gleccserek drasztikus olvadása komoly kihívásokat jelent a világ számára. Ezt Vetőné Zeke Erzsébet, a Nők a Balatonért Egyesület Keszthely és Vidéke Csoportjának vezetője is megerősítette: "A gleccserek a víz körforgásához is hozzájárulnak. Elolvadnak a gleccserek, folyópatakba kerülnek, aztán jön a nap, akárcsak a Balaton vizét is fölmelegíti és elpárolog. Tehát a körforgásban, a víz körforgásában hozzásegítenek. Nekünk itt különösen fontos a Keszthelyi-öbölben a víz minősége és mennyisége, mert ez befolyásolja a turizmust, a vendégforgalmat, a fürdési lehetőségeket."
A Balaton vízutánpótlását is befolyásolják a gleccserekből származó olvadékvizek. A klímaváltozás miatt csökkenő gleccsertömeg hosszú távon megzavarhatja a vízkörforgást. Együttműködéssel, környezettudatos döntésekkel és aktív részvétellel lehetséges megőrizni természeti kincseinket, köztük a Balatont és a Föld gleccsereit.
Tüskés Balázs - Keszthelyi Televízió