A víz világnapja alkalmából látogatott el a köztársasági elnök Hévízre, illetve az egykori nyirádi bauxitbánya egyik külszíni fejtéséhez, a Darvas-tó kiapadt medréhez. Áder János körútja után arról beszélt, ha 26 évvel ezelőtt néhány bátor ember nem kezdeményezi
a tó megmentését, és a Bakonyban zajló bauxitbányászat leállítását, akkor nem lehetne ma Hévízi tó. A fürdőhely állapotát szemlélő köztársasági elnök arról tájékozódott, hogy 30 év alatt 3 milliárd köbméter karsztvizet távolítottak el 60 millió tonna bauxit kibányászása érdekében. Ez drasztikusan csökkentette a tó hőmérsékletét és vízhozamát is.
„Közös a felelősségünk azért, hogy Magyarország továbbra is a vizek országa legyen. Egy olyan ország legyen, ahol mindannyian védjük természetes vízkincseinket, ahol olyan tudást halmozunk fel, márpedig a vízépítő mérnökök ilyen tudást halmoztak fel az elmúlt évtizedekben, amelyre más országoknak is szüksége lehet.” - mondta el Áder János a tófürdőnél.
Egy monitoring rendszeren folyamatosan figyelik a tó vízhozamát, hőmérsékletét. Pontosan szabályozzák az egyes kutak vízkivételét is.
Az elmúlt évek intézkedései azt mutatják, hogy a tóban rejlő profitszempontok alá vannak rendelve a környezeti fenntarthatóságnak.
Közép-Európa legnagyobb gyógytavának jelen állapotáról egy kerekasztal beszélgetésen tájékozódott a köztársasági elnök. A hévízi önkormányzat tóvédő programot működtet és folyamatosan fejleszti a tó környezetét is.
Az önkormányzat fél éve kezdeményezte, hogy a tó a világörökség része legyen. Ehhez jelenleg a megfelelő tanulmányokat készítik a szakemberek. Az elkövetkező egy-két év egyik legfontosabb feladata ez a tó életében.
A Víz Világnapja alkalmából bővített kínálattal várták azokat, akik a fürdés helyett kóstolni kívánták a gyógyvizet. A Rózsakert épületében található ivókút a hét minden napján várja a vendégeket.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV