A Hévízi Tradicionális Kúra minősítést 2015-ben hozta létre Hévíz városa azzal a céllal, hogy akkreditálja azokat az intézményeket, amik a hévízi gyógyvízre épülő, klasszikus terápiákat alkalmazzák. A Hévízi Tradicionális Kúra védjegy szempontrendszerét egy több fős szakértő orvosokból álló bizottság alakította ki.
Pálffy Tamás, a Hévízi Turisztikai Nonprofit Kft. ügyvezetője: „Hévíz értékét, esszenciáját hozza maga ez az oklevél, hiszen mindaz, ami Hévízben érték ez ebben az oklevélben megtestesül, így a hévízi vendégek, akik nyilván gyógykúra miatt érkeznek hozzánk, igenis figyelnek arra, hogy egy védjeggyel ellátott intézménybe látogassanak el, ahol minden fontos kezeléstípust ő megtalál. Nagyon jól tudjuk, hogy az 1950-es években a súlyfürdőt dr. Moll Károly hozta létre itt Hévízen. Nagyon fontos, hogy a hévízi tudást tudjuk itt átadni a vendégek számára.”
A minősítés során kétévente szükséges felülvizsgálni, hogy az érintett intézményekben rendelkezésre állnak-e a tradicionális hévízi gyógykúrák elvégzéséhez szükséges feltételek.Ilyen a hévízi gyógyvizes termálmedence, a szakorvosi konzultáció, a hévízi gyógytóban való fürdés lehetősége, a hévíz-gyógyiszapos kezelés és a súlyfürdő. A mostani minősítés során 8 intézmény kapta meg a hévízi tradicionális kúra minősítést, köztük a Hévízi Szent András Reumakórház és Gyógyfürdő.
Dr. Holléné dr. Mándó Zsuzsanna főigazgató: „Azt gondolom, Hévíz a hírét és a jelentőségét évszázadok óta megalapozta, ez nem változott az elmúlt időszakban, sőt egyre nagyobb jelentősége van a természetes gyógy tényezőknek. Elindult egy olyan változás a társadalomban, hogy az egészségünk, az egészségmegőrzés egyre fontosabb lett. Éppen ezért keresik a vendégek azokat a lehetőségeket, amiket ki tudnak használni és tényleg a tradicionális gyógykúra elemei a természetből fakadnak, ezért fontos a vendégek, illetve a betegek számára.”
A minősítést 2024 júniusában is egy szakértő, reumatológus főorvosokból álló bizottság végezte, a védjegyet kezelő Hévízi Turisztikai Nonprofit Kft. szervezésében. A minősítés során minden feltételnek maradéktalanul meg kell felelni.
„Alapvetően 2015 óta kettő-, illetve később háromévente történtek meg a minősítések. Idén összesen nyolc intézményt mértünk fel és adtuk át a minősítő oklevelet. Közöttük volt a két Ensana hotel, egy Hunguest hotel, a Carbona, a Hotel Európa fit, a Honvéd Kórház hévízi rehabilitációs intézete, nyilvánvalóan a Hévízi Szent András Reumakórház és Gyógyfürdő, valamint az alsópáhoki Kolping Hotel” - tette hozzá a Hévízi Turisztikai Nonprofit Kft. ügyvezetője.
Az akkreditációnak megfelelő intézmények 2026-ig használhatják a Hévízi Tradicionális Kúra Védjegyet. A Hévízi Turisztikai Nonprofit Kft. szerint fontos feladat, hogy figyeljék a vendégigényeket és a gyógyászati trendeket és ezeknek megfelelően lépjenek tovább a minősítéssel.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV