Az elmúlt évekhez hasonlóan idén is negyedóránként indították a csoportokat a polgármesteri hivatal elől. A gyülekező is jó hangulatban telt, mindenki megkapta a gravírozott poharat, a karszalagot, és az első kóstoló is itt zajlott. Minden évben más-más útvonalat találnak ki a szervezők. A helyiek mellett a környékbeliek is szívesen látogatják a Vince Pince-túrát, de a fővárosig is eljutott az esemény híre.
„Budapestről érkeztünk a barátnőmmel. Ez a negyedik Vince-túra, min most részt veszünk. Barátaink laknak itt a faluban és amikor ideköltöztek, akkor jöttünk először és nagyon-nagyon tetszett nekünk ez az egész program, úgyhogy azóta minden évben eljövünk.” - osztotta meg Pál Katalin.
Mindenki kapott madzagot is, ebből készítettek nyakba akasztót, így biztosan nem hagyta el senki a poharát. Akinek nem ment a csomózás, annak a többiek segítettek. A program minden évben nagyon népszerű, jó előre meghirdetik az időpontot a szervezők, hogy legyen idő a felkészülésre. A kezdeti 40 főből az elmúlt évek alatt már 120-ra is nőtt az érdeklődők száma, idén több mint 80-an érkeztek. A pincék száma haláleset miatt csökkent az idén, az egykori gazda emlékének ajánlották fel ezt a rendezvényt. Várvölgyön nagy hagyománya van a szőlőművelésnek.
„Hagyományosan egy szőlőtermesztő vidékről beszélünk, a Balaton-felvidéken vagyunk. Itt Várvölgy külterületén 4 szőlő-dűlő található. Most már nyilván kevesebb a szőlő, de még mindig elmondható, hogy a környékbeli hasonló adottságú településekhez képest még mindig tartják a hagyományokat és művelik a szőlőt. Főleg az idősebb generáció, de a fiatalok is kezdik átvenni szerencsére.” - mondta el Barcza Balázs polgármester.
A hidegebb idő sem veszi el soha a résztvevők kedvét, ha kell, hóban, szélben is nekivágnak a túrának. Ezúttal csak a mínuszokkal kellett küzdeni. Négy állomáson várták a gazdák a vendégeket. Az első pincéig vezető úton is volt vendégség. Forralt borral és pogácsával kínálták a résztvevőket. Sokaknak okoz nosztalgikus pillanatokat a rendezvény, hiszen egykori várvölgyiek is szívesen fedezik fel újra a táj szépségeit az út során.
„Az emlékek, itt volt a szülőknek a szőlője. Azt megörököltem, én eladtam, a vendéglátás miatt nem tudtam vele foglalkozni. De ahogy az előbb is mondtam, a nosztalgia, vissza az emlékek. Barátok, ismerősök, ismerős pincék, régi ivások, evések, szüretek. Ez az egész, meg ez a gyönyörű táj.” - fogalmazott Czimondor Csaba.
A gazdák ilyenkor szívesen engedik be portáikra a vendégeket. Ha igény van rá, körbe is vezetik a látogatókat. Zsíroskenyérrel is készülnek, hiszen jól esik a nedűk mellé néhány falat. A sofőrökre is gondolnak, így több helyen tea és üdítő is van a kínálatban. A Czimondor család több mint 50 éve foglalkozik szőlővel.
„Nekem fehér vegyes borom van, a piros az a vőmé, nem sajátom, itt csak fehérbor terem. De többféle szőlőfajtából van. Azért vegyes, mert nincs annyi egyből, hogy külön érdemes legyen kimunkálni. És egy komoly vegyes fehérbor a legízletesebb, a legfinomabb. Mindig viszem versenyre is ha van, szoktam díjat is elérni.” - emelte ki Czimondor Lajos borosgazda.
A gazdák azt mondják, a közösségépítő rendezvény hangulatához szívesen járulnak hozzá, a barátságkötések fontosak a mai világban.
Lendvai Bianka - Keszthelyi TV