A könyvsorozat legújabb kötetének középpontjában ezúttal nem a fenékpusztai erődítmény áll. A szerzők arra vállalkoztak, hogy párhuzamokat vonjanak az egyik legjobban feltárt épületegyüttes és más hasonló erődök között. A német és angol nyelvű kötet 8 tanulmányt, és számos képet, alaprajzot tartalmaz, amelyek bemutatják a legújabb kutatási eredményeket.
„Itt arra irányulnak az egyes cikkek, hogy párhuzamokat mutassunk be Fenékpusztához. Tehát, hogy hol vannak olyan katonai erődök, olyan villaépületek, amiknek a párhuzamát Fenékpusztához megtaláljuk. A nyolc cikkből vannak pannóniai példák, tehát Alsóheténypusztáról, Ságvárról a tipikus pannóniai belső erődök, de vannak villák is példaként, és egészen az Al-Duna mentéig lemegyünk a párhuzamok keresése folyamán.” - mondta Heinrich-Tamáska Orsolya régész, a kötet szerkesztője.
A kötetben a Duna-menti tartományokon túl egészen a Rajnáig és a Közép-Balkánig kaphat betekintést az olvasó a 3. század végétől a 7. század elejéig terjedő időszak lelőhelyeibe. A kiadvány kiemelten foglalkozik a tájrégészet jelentőségével, és szorosan kapcsolódik az aktuális ásatásokhoz. A bemutatón elhangzott, a sorozat megjelenésében kiemelt szerepe van a Balatoni Múzeumnak.
„Azt hiszem, hogy az országban az egyetlen tájmúzeum a Balatoni Múzeum, amely a lipcsei Leibniz Intézettel és az Eötvös Kutatóhálózat Régészeti Intézetével közösen társkiadója egy ilyen rangos, nemzetközileg is jegyzett könyvsorozatnak.” - emelte ki Dr. Müller Róbert, régész, nyugalmazott múzeumigazgató.
A Castellum-sorozat elsősorban a szakkutatóknak készült, de a gazdag képanyagnak köszönhetően a laikusok is találhatnak benne érdekességeket. A kiadvány korábbi kötetei nagy érdeklődésre tartanak számot, több közülük ma már könyvészeti ritkaság. A szakemberek bíznak benne, hogy a most megjelent könyv is hasonló fogadtatásra talál.
Regman Karola - Keszthelyi TV