A fűtési idény hivatalosan szeptember 15-én kezdődött és május 15-ig tart. A szolgáltatást azonban csak akkor indítják el, ha azt a lakosság igényli, vagy az időjárás hűvösebbre fordul. Keszthelyen a VÜZ Kft. szeptember 16-án indította el a távfűtést.
„Ebben az évben szeptemberben nagyon hideg volt, de mi a kormányrendeletnek megfelelően felkészítettük a fűtőműveinket és a fűtésre rendelkezésre álltunk abban az időszakban, amikor ténylegesen be kellett kapcsolni a fűtést” - nyilatkozta Laczkó Mária, a VÜZ Kft. ügyvezetője.
Keszthelyen 1132 lakást és 9 intézményt - például az uszodát, óvodákat, iskolákat – fűtenek távhővel. A rendszer automatikus, a külső hőmérséklet alapján kapcsol be és ki a fűtés.
Intenzitása társasházanként egyedileg szabályozható, de a lakók csak a közös képviselőn keresztül jelezhetik ezt az igényüket. A túlfűtésnek plusz díja van. A távhő 2015-től hatósági áras, azóta változatlan a lakossági díjszabás.
A VÜZ tanácsa, hogy minden évben időben ki kell nyitni a radiátorszelepeket, hogy az automata rendszer légteleníteni tudjon. Azt is javasolják, hogy ne a radiátor hőmérséklete, hanem a szobahőmérő alapján ítéljék meg a lakosok, hogy szükséges-e a távfűtés. Fontos az is, hogy a szolgáltató rendszere a társasház külső faláig tart.
„Hogy ha belül, ezen belül történik meghibásodás, akár a vezetékekben, különböző strangokban, akár meleg víznél, akár távfűtésnél, ott már a társasháznak kell eljárni és javíttatni ezeket a rendszereket. Ha a lakáson belül történik valami, elromlik egy radiátorszelep, elromlik egy csap, amin a meleg víz folyik, az már a lakás tulajdonosának, vagy használójának a kötelessége. Ott mi, ezekben a helyzetekben már nem tudunk segíteni” - tette hozzá a VÜZ Kft. ügyvezetője.
A kéményseprés életet menthet. Az egyedi fűtésű ingatlanoknál – ha fával fűtenek – évente ajánlott kéményseprést kérni, ami a lakosságnak ingyenes. Gázfűtés esetén ez kétévente javasolt. A fűtési szezon legjellemzőbb káresetei a kéménytüzek és a szén-monoxid-mérgezéses esetek.
Ezeket megfelelő tüzelőanyag használatával és rendszeres kéménysepréssel előzhetjük meg.
Kósi Zsolt, a Zala Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője: „Mi történhet egy kéménytűzzel? Az átterjedhet az egész lakásra, tetőszerkezetre. Abba gondoljunk bele, hogy lehet, hogy csak egy telefonhívás elintézni, hogy kijöjjön a kéményseprő, de ha nem tesszük meg évente legalább egyszer, akkor azzal gyakorlatilag lehet, hogy okot adunk arra, hogy kéménytűz keletkezik és akkor sajnos egy élet munkája mehet tönkre.”
A szén-monoxid-, illetve füstérzékelő életet menthet. 2024 első három negyedévében 113 lakástűz keletkezett Zala vármegyében. Intő jel, hogy egyik otthonban sem volt füstérzékelő.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV