Óránként gyűjtik be a nádasban álló hálóból a madarakat. Naponta átlagosan 70-100 példányt fognak Fenékpusztán. Március 15. óta gyűrűznek, de a fő időszak a nyári és őszi vonulás. Elsősorban nádi madarak lakhelye a terület, de veréb, fecske és különleges fajok is megfordulnak erre.
„Foltos cserregő nádiposzátáknak az öreg madarait fogtuk az elmúlt hetekben, amik már ugye vonulnak. A fiatalok ilyenkor szétdiszpergálnak a fészektől, keresik a helyüket, aztán ők is tendálnak dél felé. Meg ilyen egyéb nádi madarak, mint a nádirigó, nádi tücsökmadár – ezeket fogjuk nagyobb számban. Néha beesik érdekesebb, vagy látványosabb madár, mint a jégmadár, tegnap fogtunk három nyaktekercset, ami annyira kuriózum, hogy mióta 20 éve itt vagyok, nem is emlékszem, hogy három nyaktekercs egy nap alatt bekerült” - nyilatkozta Benke Szabolcs, a Fenékpusztai Madárgyűrűző Állomás vezetője.
Január 1. és augusztus 13. között 4987 madarat gyűrűztek Fenékpusztán. A szakemberek szerint ez egy átlagos év statisztikájának felel meg. 40. éve gyűrűznek itt, idén elérhetik a félmillió megjelölt példányt, a kiemelkedő statisztikát 70 ezer visszafogás és ezer külföldi gyűrűs madár emeli.
„A madárra egy egyedi sorszámmal ellátott gyűrűt teszek. Sztenderd módon a madarak bal lábára kerül a kis jelölőgyűrű, ami nem okoz sérülést a madárnak, lehet látni, hogy elforog, illetve csúszkál a madárnak a csüdjén. Ezután megnézem a kondícióját a madárnak: egyes, kettes, kettes. Megmérem a szárnyát, az egyik legfontosabb biometriai jellemzőt, majd végül lemérjük a testtömegét” - mutatta be a gyűrűzést Kováts Dávid madárgyűrűző.
A madárgyűrűző állomás rendszeresen fogad táborozókat és látogatókat, nyáron minden nap várják az érdeklődőket. A kánikula miatt idén kevesebben érkeztek. Alíz és Zita San Franciscóból jött. Édesanyjukkal érkeztek, hogy a nyári hazalátogatásuk idején tartalmas programon vegyenek részt.
„Ők cserkészek Amerikában és a cserkészet egyik fő üzenete a gyerekeknek, fő értéke hogy a gyerekeket úgy nevelje, hogy a természetet szeressék, védjék. Úgyhogy ilyen szempontból teljesen passzolt ez a madárvédő egyesület és nagyon örülünk, hogy rátaláltunk erre, még számomra, felnőttként is nagyon érdekes” - nyilatkozta Fischer Judit.
A tervek szerint október 31-ig gyűrűznek Fenékpusztán. Az állomáson jelentős változás, hogy a madármentést már nem ők, hanem a Nemzeti Park természetvédelmi őrszolgálata végzi, ők csak besegítenek. A Magyar Madártani Egyesület nem preferálja, hogy a helyi csoportok madármentést végezzenek, így csak átmenetileg vannak itt madarak, kéthetente szállítják el az ide hozott a sérült, beteg, vagy elárvult madarakat. Évente átlagosan 450 madarat mentettek a helyi csoport tagjai.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV