A Magyar Szablyavívó Iskola bemutatója nyitotta a programot. A hagyományőrzők célja, hogy ne merüljön feledésbe az ősi magyar fegyvernem. A most bemutatott kötetnek is az a célkitűzése, hogy a szablyának és más kora középkori fegyvereknek emléket állítson. A kiadványban a gazdag történelmi háttérre támaszkodva eredeti grafikák, rajzok szemléltetik a támadó és védő harci eszközök széles arzenálját. Egy híres fegyvertörténész, Kalmár János az 1920-as, 30-as években múzeumokat járva készítette a rajzokat kora középkori magyar viseletekről, fegyverekről, sisakokról és páncélokról. A kis napló két évtizeddel ezelőtt került Máday Norbert író, műgyűjtő tulajdonába. "Dr. Kalmár János, a magyar fegyvertörténészek legendás alakja több mint száz évvel ezelőtt kapott egy felkérést Horthytól és Klebelsberg Kuno kultuszminisztertől, hogy - bejárva Európa nagy múzeumait, ahol nagy hadtörténeti emlékek voltak -, a magyar vonatkozású középkori fegyvereket, páncélokat, viseleteket rajzolja le, örökítse meg. Ezt a naplót én több, mint húsz éve őrzöm, és most értem oda, hogy egy könyv, egy kötet készült ebből a naplóból" - mondta el az író, műgyűjtő.
A grafikákból, rajzokból összeállított, nemrégiben megjelent kemény borítós könyv bemutatóját a Balatoni Múzeumban tartották meg. Máday Norbert gyűjtői szívvel, a rajzokat nagy becsben tartva megőrizte az emléket és a szakmai, gyűjtői társadalom részére nélkülözhetetlen adalékokkal egészítette ki az eddigi ismereteket. “A fegyvertörténész elveszett naplója” címet viselő kiadványt a magát “elvarázsolt fegyvergyűjtőnek” tartó Fekete György címzetes egyetemi docens ajánlotta a közönség figyelmébe: "Ez a könyv egy jelentős részét felöleli a kora középkori harcosoknak felszereléssel együtt megjelenített rajzai, és a korai középkor lovagkardjai, románkori gótika, illetve reneszánsz kardok. Tehát ebből a két nagy részből áll össze a könyv."
Kalmár János gyűjtése immár száz esztendővel később nyerte el méltó végső formáját. A részletes, nagy gonddal elkészített rajzokat készítő szakember a Nemzeti Múzeumnak volt az igazgatóhelyettese, a fegyvertárnak volt az igazgatója. Bécsben tanult fegyvertörténetet és nagyon jó műszaki rajzoló volt. Többek között Krakkóban, Berlinben, Münchenben, Bécsben, Salzburgban, Nürnbergben készültek a grafikák.
Tüskés Balázs - Keszthelyi Televízió