„Ez egy 1824 mintájú huszárszablya. A Virág Gedeonok, a Bíró Mártonok a Kovács Mihályok ilyen szablyával az oldalukon jöttek haza.” - Máday Norbert kalauzolja a szablyák és pengék világába az érdeklődőket. A tárlathoz egyrészt ő biztosította a korabeli fegyvereket. A magyar szablya két korra jellemző leginkább, a török időkre és a 48-as szabadságharcra. Utóbbi fegyvereit gyűjti Máday Norbert, fő célja ezzel az értékmentés.
„Úgy gondoltam, hogy megpróbálok a magam szerény eszközeivel létrehozni egy olyan gyűjteményt, amely nálam lesz és ami biztosít engem arról, hogy ezek a 48-as relikviák, ereklyék és tárgyak nem hagyják el az országhatárt. Ezek a mi kultúránk emlékei, ezek a mi történetünk, ez emlékeztet miket azokra a gyerek-szabadságharcosokra, azokra a nőkre, férfiakra, szerzetesekre, papokra, vagy egyszerű parasztokra, akik a szabadság és az igazság ügye mellé álltak oda.” - magyarázza szenvedélyének okát a gyűjtő.
A „Kardra Magyar” tárlatot Máday Norbert mellett a keszthelyi Fekete György, Békési István, Gausz Tamás és a Nagykanizsai Torna Egylet tárgyaiból állították össze. Négy évvel ezelőtt már nyílt egy hasonló kiállítás a Balatoni Múzeumban, akkor kizárólag a szabadságharc fegyvereit emlékeit sorakoztatták fel. A mostani tárlaton a magyar katonai szablyavívást mutatják be a több száz éves pengéktől kezdve a 20. századi vívófelszerelésekig. A fő hangsúly természetesen a szabadságharc szablyáin van.
A tárlatnak otthont adó Balatoni Múzeum igazgatója, Havasi Bálint elmondta: „Mindenképpen nagyon fontos, hogy ezt a korszakot egy tárgy közel tudja hozzánk hozni, hiszen egy irat, egy festmény nem mond annyit, mint egy tárgy, s ami nagyon fontos, hogy megérinti a lelkeket és a hazafiasságról nagyon sokat beszél ez a tárgy és beszél ez a kiállítás.”
A szablya egyélű pengéjű kardfajta, melynek magyar változata a XVII. századtól a huszárok fegyvereként lett híres Európa szerte. A szabadságharc után is ilyen fegyverekkel küzdöttek végig a magyar huszárok az 1850-70-es évek osztrák háborúit, az első világháborút, de tárlókban olyan darabok is vannak, melyek 1945-ig használatban maradtak. A kiállítás május 28-ig látható a Balatoni Múzeumban.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV